Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Василев: Космосът е сфера, където се преплитат различни интереси

Никоя държава няма специфични способности или желание да използва нападателни оръжия в Космоса

Веселин Василев
Снимка: личен архив

Много статистика се натрупа в седмицата след началото на войната в Украйна, че и Космосът може да стане нейна жертва. Европейската космическа агенция продължава да подкрепя съвместните мисии с Русия. Но с условие за преосмисляне. НАСА също увери, че ще продължи сътрудничеството с Русия. Особено след въведените американски санкции, за които НАСА смята, че няма да пречат на сътрудничеството в „гражданското пространство“. Само преди дни директорът на Роскосмос Дмитрий Рогозин предположи с публикация в Twitter, че „Международната космическа станция може да изпадне от орбита без руска помощ“. Но руският космически кораб "Союз" пък трябва да върне астронавта на НАСА Марк Ванде Хай у дома от станцията в края на март. Конфликтът може би катализира желанието на държавите да развиват собствени независими проекти. Но към момента сътрудничеството е затруднено между научната общност.

„Трябва да имаме предвид, че дейностите в Космоса са както всички други дейности, които човечеството и държавите правят на Земята. Така че във връзка с отбраната  и сигурността това, което се случва на Земята рано или късно се случва на космоса“, каза за БНР Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер. Клъстерът обединява бизнеса, академични институции и неправителствени организации в областта на разработката на аеро-космически технологии и тяхното приложение.

По думите му в момента никоя държава няма специфични способности или желание да използва нападателни оръжия в Космоса:

„Не бива да ни притеснява Космоса като среда за водене на бойни действия. Космосът е комплексна сфера, където се преплитат различни интереси - икономически, политически. Всички анализи говорят, че от 2014 година при анексирането на Крим започнаха да се разделечават дейностите и сътрудничеството в Космоса между Русия от една страна и САЩ и Европа от друга поради политически причини. Тогава се взе курс стратегически за по-голяма независимост както от страна на Русия, така и от страна на САЩ“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Веселин Василев.

Според него интересът за поддържане на присъствието на човека в Космоса застава над политическите интереси на случващото се на Земята:

В дългосрочен план пановете са, че всички тези сили ще вървят по техен независим проект спрямо политическите коалиции на Земята. От една страна Европа, САЩ и Япония ще работят заедно по лунна станция. Русия и Китай ще работя по друг техен проект“.

Той заяви, че космосът е сфера на технологично и икономическо развитие, където ще преобладават икономическите интереси и способности:

„С напредването на технологиите все повече страни ще имат достъп за независимо, самостоятелно присъствие в Космоса, по един или друг начин, капацитет“.

Василев коментира, че в момента държавите, които имат възможност, обмислят мерки, които да предотвратят рисковете за тяхна космическа инфраструктура:

Междузвездни войни, които виждаме във филмите едва ли ще се случат скоро, защото те ще доведат и до ескалация на  една наземна война, която никой не иска. Разрушаването на спътник на една държава - това е акт на агресия“. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52