През Румъния в Свищов може да се влезе и с ферибота Свищов-Зимнич, но на граничния пункт няма наплив от бежанци. Свищов прие украинските граждани по молба на украинския депутат и председател на Асоциацията на българите в Украйна Антон Кисе, който организира транспорта на бежанците.
В Свищов бежанците вече посещават курсове за деца и възрастни по български език, организирани от общинските власти.
Ускорен курс с базови познания по български език обхваща 14 теми. Целта е, започвайки новия си живот в България, те да могат по-лесно да се приобщят, да си напазаруват, да проведат разговор с бъдещия си работодател, обяснява учителката по български език на украинците Галя Рошелова.
„С украинците, които са в Свищов, ще работим всеки ден, без събота и неделя, по два часа. Подготвила съм един учебник за чужденци, който започва с елементарната тема запознанство, следва темата за семейството, за дома, пазаруване, комуникация с други гости, работа“.
Започва се с азбуката, а кой докъде ще продължи, решава сам, коментира Рошелова.
„С надеждата и вярата в това, че те, когато започнат вече, като се интегрират в българското общество, ще допълват своите знания. В езиковата среда ще бъде по-лесно за тях по нататък“.
Най-нетърпеливи са бесарабските българи. Мария Нейкова от пет дни е в Свищов, търсейки закрила от войната. Младата жена е сред първите ученички, записали се за безплатния ускорен курс по български език, за да си припомни езика, който е учила като дете и да започне новия си живот в България:
„Аз съм българка на Украйна. В училище също изучавахме български, но много вече съм забравила, беше отдавна. Искаме да познаваме езика по-хубаво, да можем да разговаряме без проблеми, да комуникираме с хората, да се разбираме. Искаме да се опознаем и да пробваме тук да се устроим. Много ни харесва България. Много ни е родно“.
Виктор и Женя са брат и сестра. Дошли са в Свищов със семействата и децата си, нямат увереността как и къде ще продължат живота си, но също седнаха на чина да учат езика на предците си.
„Ние сме от бесарабските българи. Децата ги докарах тук. Малко по да се разбираме, да приказвам, както вие го говорите. Мисля, все още не зная какво да правим. Все още гледаме. Ще видим. Неизвестно е“, споделя Виктор.
Над 50 са украинските деца бежанци в Свищов, на които им предстои след като родителите получат статут на бежанци или хуманитарна закрила, да бъдат записани в детски градини и училища. С децата също започнаха занятия по български език. Водят се в общинския център за обществена подкрепа, разказва Искра Гайдарова.
„Децата са от 5 до 15-годишни. Като се запознах, разбрах, че има и две-три деца, които говорят български, от български семейства са. Те са много приятни деца, умни са. На руски, на български говорим. Да можем да ги подготвим да влязат и в класни стаи“.
Децата бързо усвояват нови знания в ежедневните двучасови уроци по български език и са нетърпеливи отново да влязат в класните стаи и да намерят нови приятели.
„Глеб, на 8 години съм. Уча в село Заря. Искам тук да науча български, всичкия да го науча. Искам на училище да ходя“.
„Казвам се Лера, на 14 години съм. От Одеска област съм, в нашето село на Бесарабия всички знаят български език. Искам да науча български език, да го говоря и да уча тук“.
„Казвам се Даша, на 10 години съм. Аз съм от град Николаев. Любимият ми предмет е украинска литература“.
„Аз съм Артьом и съм на 6 години. Мога да говоря малко, на руски ми е по-лесно“.
Езиковите курсове за украинските бежанци ще продължат, колкото е необходимо, за да се помогне на хората, декларира заместник-кметът на Свищов Анелия Димитрова.
„Надявам се, че сме направили добра организация с цел да социализираме украинците, които са настанени на територията на община Свищов, за да могат да придобият базови познания по български език. Целта е те лесно да се адаптират към нашите условия за живот, да могат да влязат децата и учениците в детските градини и в училищата, да могат възрастните да водят самостоятелен начин на живот. Да се справят“.
Все още няма голямо предлагане от работодатели на работни места за бежанците в Свищов, но не са и много тези от тях, които са успели да уредят хуманитарния си статут.
Снимки: Здравка Маслянкова
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..