Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хляб за трапезата и душата по време на война - два разказа от Украйна

Баща и син след успешна евакуация от населено място недалеч от Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Човек е такова същество, което може да свикне с всичко. Просто трябва да си кажеш емоционално, че върху теб може да падне нещо и може да приключи животът ти. Ние сме с български произход, но обичаме тази страна, искаме тя да оцелее и да бъде. Всеки на мястото си трябва да прави онова, което е правил досега, ако не и повече. Затова произвеждаме хляб, продължаваме да произвеждаме хляб“, разказа пред БНР жителят на Одеса Алексей Куцарев, производител на хляб и председател на български младежки клуб. Той поясни, че в региона местните жители са свикнали да произвеждат и сами хляба си, затова им доставят брашно и мая.

„Животът не спира, животът продължава“, посочи още Куцарев. По думите му миналогодишната реколта е била хубава и ще издържат, а са в ход и дейности по сеитбата за новата.  

Хората все още имат запаси. Мнозина не работят. Много заминаха. Вече 5 милиона украинци не са по родните си места.“

Куцарев описа картината в Николаевска област като страшна.

Където стигат тези ракети, всичко се превръща в пепел. Много загуби, много хора вече не са с нас.“

Периодично има сирени и въздушни тревоги, но сега в Черкаси е относително спокойно, обясни в предаването „Преди всички“ Станислав Садаклиев, бесарабски българин от Болград, режисьор в Черкаския музикално-драматичен театър „Тарас Шевченко“. Градът се намира в централната част на Украйна.

„Много е лоша ситуацията в Киев, Херсон, Харков, Мариупол. В Черкаси много хора останаха. Идват бежанци. Започваме да показваме детски представления в театъра за деца бежанци, както и представления за нашата армия. Да поддържаме техния дух.“

Много от актьорите участват като доброволци, съобщи още Садаклиев.

По думите му има някои проблеми с храната и лекарствата в града, но не са критични като в други региони.

„Всичко беше наред, а сега е страх и ужас“, описа ситуацията Станислав Садаклиев.

Дано да има мир и спокойствие, пък изкуството ще бъде“, оптимист е бесарабският българин.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51