Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда за нов живот сред бежанците в Балчик

Местни хотелиери очакват още по-голям наплив, критикуват тромавата процедура за временна закрила

Снимка: Мая Щърбанова

Около 1 000 са вече настанените в хотели, частни домове и къщи украински граждани в Балчик. Малкото крайморско градче се превърна в предпочитано място за настаняване за бягащите от войната предимно майки и деца, тъй като хотели там предложиха безвъзмездно настаняване още в първите дни след 24 февруари. Един от тези хотели е собственост на руски граждани, но това не е попречило хората да подслонят украинци, които спасяват живота си в нашата страна именно от руското нападение в родината им.

Около 120 жени и деца са настанени в един от хотелите в Балчик, като това е над капацитета на легловата база, но ситуацията изисква спешни мерки и няма как семейства да бъдат разделяни, казва управителят Христо Желев и допълва, че ежедневно на телефона му звънят поне по 50-60 човека, които търсят подслон. 

Потокът постоянно се увеличава. Може би визуално хората не виждат какво се случва, на повърхността всичко изглежда тихо, но ние, които сме на най-близките места до границата, приемаме стотици обаждания всеки ден, все повече. Очакванията ни са, че ще има още по-сериозна вълна. Ако първоначално ни звъняха само от Украйна, сега ни звънят украинци, които са в Молдова - няма вече къде да спят, в Полша – пренаселени центрове и са спали 4-5 дни в палатки, от Словакия, от Румъния. Нещата, които очакваме, не са никак добри.“

Христо Желев изтъква, че непрекъснато разговаря и с други негови колеги, за да ги убеди да отворят вратите си за украински граждани, но притесненията на всички са кой и как ще поеме разходите им, поне по отношение на сметките за електроенергия. На другия полюс стои решението на държавата да изплаща по 40 лв. за украински гражданин, получил документ за временна закрила. 

„При нас в хотела, а и останалите, които са в Балчик, мисля, че към момента няма нито един, който да е получил временна защита заради тромавата процедура досега“, отбелязва хотелиерът Христо Желев.

Документите за временна закрила трябваше да са факт по границите ни още в петък миналата седмица, това не се случи. От структурите на МВР по места все още очакват инструкции как да действат според директивата на ЕС за временна закрила, а междувременно хиляди бежанци разчитат само и единствено на готовността за подкрепа от доброволци и дарители.  

Снимка: Мая Щърбанова

Альона и Наталия - учителки от Харков, са пристигнали тук преди четири дни. Тръгват от Украйна пеша и успяват да се придвижат до България, благодарение на стотиците доброволци по границите. Заварваме ги на първия им урок по български език, организиран от местна учителка. 

„Имаме малки деца – на 10 и 4 години. Групата ни е от 11 души, предимно жени – майки и баби. Татковците останаха в Украйна. Тук се чувстваме отлично. Приеха ни топло, радушно. Хранят ни, обгрижват ни. Учим български и мисля, че всичко ще се нареди“, споделя Альона.

„Дъщеря ми е на 19 години, но беше като дете – изпадна в истерия. Събрахме набързо всичко и бяхме принудени да тръгнем. По пътя ни помагаха много различни, абсолютно непознати хора. Вярвам, че ще настъпи мир и всичко ще се оправи. Длъжни сме да се държим заради децата – това е главният ни стимул. В групата ни има бебе. Всички искат да си намерят работа“, разказва Наталия.

Настанените в хотелите имат различни социални нужди. Някои от тях са пристигнали тук буквално с дрехите на гърба си и не притежават нищо друго.

Не само хотелиерите все още таят надежда, че институциите ще поемат отговорността си, но и самите украински граждани живеят с увереността, че ще се справят.

И макар че докато пътуват към България Альона и Наталия разбират, че жилищната им сграда е срината до основи, надеждата им, че ще успеят и в новия си живот не е изчезнала. 

Чуйте целия репортаж в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00