"В инфлацията, която отчетохме през февруари, не сме видели ефекта от военните действия. Има натрупано напрежение, което се излива на пазара".
Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН.
Според него големият проблем с природния газ е породен от поредицата грешни решения, взети от Европейския съюз.
"Това, че ще зависим от пазарната конюнктура е изцяло решение на ЕС. Когато стана ясно, че идеята на Европа за "озеленяване" с по-бързи темпове няма да се реализира с предварително планираната скорост, започна да се търси вариант за заместване. Това е причината да сме толкова зависими. Европа задоволява около 40% от потребностите си с руски газ. Смачкването на собствените проучване, добив, производство и заместването им от внос е европейска политика, от която сме зависими и ние. Отказът от атомна енергия също създава вакуум на пазара на енергия. Чисто европейската политика доведе до общия ръст на цените".
В предаването "12+3" доц. Сарийски прогнозира, че ще се стигне до фалит на фирми и съкращаване на персонал:
"Има увеличаване на цените, а предприятия работят на съвсем ниска печалба от 3-5%, съвсем естествено е, че голяма част от тях ще излязат от бизнеса. България е особено уязвима, защото голяма част от производството ни е силно енергоемко. Българската икономика е три пъти и половина по-енергоемка от средноевропейската. Задържането на България на ниските нива на създаване на добавена стойност е нещо, което ни играе лоша шега. И ние ще го усетим на гърбовете си".
По думите му след падането на мораториума вероятно ще се търси вариант за по-голяма компенсация за енергийно бедните хора и за помощ на бизнеса:
"Българският потребител няма плаща толкова за увеличената електроенергия пряко като сметки, колкото ще плаща към хазната, тъй като тя трябва по някакъв начин да осигури приходи".
Прогнозата на макроикономиста е, че предстои тотално пренареждане на глобалните вериги на добавена стойност и свиване на потреблението.
"Има риск от продоволствена криза. Надявам се, че поне с житото това няма да засегне България".
Интервюто с доц. Григор Сарийски можете да чуете в звуковия файл.
Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула", предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..
51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..
Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА. БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..
Бившият британски премиер Джон Мейджър силно разкритикува решението на американския президент Доналд Тръмп да се свърже с Русия за мирни преговори за Украйна, наричайки ситуацията "крайно безпрецедентна". Говорейки пред Би Би Си Джон Мейджър заяви: Помислете си какво ще се случи, ако Русия успее да претендира за победа. Китай ще забележи това, както..
Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..