Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ТДК отново в Автономията: "Добрина", спасяване на рижавия Орфей и новости по Велика Събота

Пловдивската алтърнатив банда разказва за документалния филми, който пуснаха, спасяването на котката на басиста им и предстоящия концерт в София


Има ли една конкретна емоция, която да обхваща всички лица...объркани, разтревожени, весели, умислени...такива, които ги няма. 
Валс на живота или преди края...пропиляна младост в тиха тревога, кръгове, които ни продават за квадрати...и само един...недостижим успех.

ТДК - пловдивските алтърнатив псайхаделик герои и добри наши познайници дойдоха отново в Автономията. Този път с разказ за "Добрина". Така се казва документалният филм, проследяващ записите на последния им албум "Успех". Бандата гостува на "Изотопия" преди почти 2 години, за да го представят. 

Освен за филма, сега от бандата ни разказаха също за спасения живот на рижавия Орфей - болната котка на басиста Росен. Животното бе диагсностицирано с тежко заболяване, за което официално лечение няма. Неофициално има, но то е с препарати, купени на черно, които са изключително скъпи. Така пловдивската банда реши да се обедини и да обедини тези, които я следват, в кауза - да спасим рижавата котка Орфей. Започнаха онлайн кампания за събиране на пари за купуване на лекарствата...и...успяха...

Стъпваме тихо и ловко в разговора и започваме с хронологията на тази щастливо развила се история с нашите гости - Никола Николов (вокали и китара) и Росен Петров (бас).

Да спасиш Орфей

"Орфей в момента се чувства доста по-добре, казва Роската и разяснява: "Проблемът с котешките болести е, че  симптоматиката на половината е една и съща - спира да яде, да се движи, да пие вода, спира да е котка. Това се случи с него в края на миналата година."

Организираната от бандата кампания за събиране на средства за животоспасяващите медикаменти се овенчава с успех. 

Светът може да те изненада от всеки ъгъл. Реакцията на хората е мълниеносна - за по-малко от 24 часа нужните средства са събрани.

Лекарствата са купени, а Орфей се подобрява: "Вече се храни, играе, досажда ми - като в доброто старо време", разяснява Росен.



Какво казва изходът от историята за животните и за хората?

Намесва се гласът на ТДК Никола Николов: "И преди сме правили подобни кампании, но те бяха фокусирани върху музикалната част от дейността ни. Първата беше през 2016 г., за да върнем другия ни китарист от САЩ. Тя също пожъна доста голям успех. Втората кампания беше за записите на албума. Там събрахме доста голяма сума в рамките на три дни. И сега тези 24 часа смея да твърдя, че отново ни изненадаха. Хората откликват доста по-бързо, отколкото си мислим - това наистина е похвално. В кампанията участваха 180 души, които изкараха пари от собствения си джоб за кампанията за Орфей. Искам да им благодаря изключително много, както и на всички, които споделиха публикациите от кампанията."

Историята на Орфей показва добрина и ни води към...

"Добрина" за гледане

Единадесет души за две седмици в читалище в средата на нищото, или като биха писали българските медии, ако се интересуваха от подобни неща - "група наркомани свири метъл музика на село". По-важните сцени включват показно за правене на салата, среща на канадски продуцент с български фолклорен събор, спонтанно осиновяване на котка и среднощно нападение над средновековна църква.

Това е описанието към документалният филм "Добрина" , показващ процеса по записите на албума "Успех" на ТДК. Автор на лентата е Тони Шнитер. 

Пред Автономията той разказва първо за котешкото присъствие: "Всичките 11 души, които бяхме се събрали за албума, живеехме в една къща. Редовно се случваше да се събудим посред нощ от това, че някоя котка щъка по нас. Котките влязоха и в албума поне духовно."



Кому е нужно да бъде разкита цялата тайна по направата на "Успех"?

Тони Шнитер: "Със сигурност филмът по-скоро е насочен към фенове на групата. Дори си мисля, че не би могъл да го разбере някой, който не е запознат с групата, с албума и с цялата история. Причината е, че в началото не тръгнахме с идеята да правим филм - просто имах нова камера и исках да си поиграя с нея. Затова я взех там и снимах няколко дни от записа на албума."

Резултатът е страшно много кадри, включващи и отделни интервюта "на терен" с момчетата от групата. Идеята на Тони Шнитер е, че може да се направи интересен клип, който след това да пуснат за феновете. След като се връща в Пловдив и сваля суровите кадри, които са 9-10 часа, решава, че от това може да се направи цял филм. 

Цялата неподправената атмосфера на "Добрина" или направо целия филм може да видите тук:


Велика Събота в ТДК прочит

Нещо голямо и "живо" предстои да се случи на този 23 април, Велика Събота. Нещо, което група ТДК подготвя за тях и за нас - концерт.

Никола Николов: "Хората могат да очакват всичко, което може да се очаква от една музикална група, като нашата. Така че...оставете си очакванията вкъщи, защото в повечето случаи те са разочарования."

Вие обаче не се разочаровайте, а чуйте цялото интервю на ТДК в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23