Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Методи Андреев: В строителния бизнес има големи буфери, най-големите печалби бяха там

Не може всички фирми да бъдат слагани под един знаменател за форсмажор, казва преподавателят

Методи Андреев
Снимка: Ани Петрова

В строителния бизнес има твърде големи буфери. Дълги години строителните фирми работеха на 100% печалба. Това коментира пред БНР доц. инж. Методи Андреев, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия и член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Най-големите норми на печалби бяха в строителството. Дълго време цената на един квадратен метър готова строителна жилищна площ беше около 400-500 евро. В тази цена влизат обезщетенията, които строителните фирми даваха на собствениците на терените. А се продават на 1000 евро на квадратен метър (средно за София). Това дълго време го наблюдавахме преди да дойде войната в Украйна, преди да се вдигнат енергоносителите. Така че преди да започнат да говорят строителните фирми за повишаване на цените вследствие на тези за тях действително форсмажорни обстоятелства, трябва много добре да си прегледаме какви норми на печалби реализирахме. Дълго време тези, които купуваха, потребителите на тяхната продукция, бяха длъжни да плащат почти 100% норма на печалба“, каза Андреев в предаването „Хоризонт до обед“.

Според Андреев трябва да се направи разделение, защото едни фирми са се ползвали от „благинките по времето на ГЕРБ“ и „предварително са взели огромни суми без да са свършили съответната работа, а много пъти тези суми са два-три пъти по-големи от действително необходимите“.

„Другите са почтени и честни фирми, които не са се явявали в обществени поръчки, работили са изключително в частния сектор. Тези фирми действително са в тежко положение, защото не са вземали нито инхаус пари, нито обществени поръчки в огромни размери. За тях може да се отнесе форсмажорът, в момента имат обективен проблем да продължат строителството.“

Предложението за форсмажор на БТПП не трябва да се прави за всички фирми. Не може всички фирми да бъдат слагани под един знаменател, смята Методи Андреев.

Има засегнати от форсмажорни обстоятелства и трябва да го докажат, но има и такива, които не са засегнати, например от IT сектора, поясни той.

„Поставянето на форсмажор за всички фирми би могло да блокира пазарната икономика. В този вид, в който е предложено от БТПП, не бива да се прилага.“

След като се нормализират нещата между Русия и Украйна, би трябвало да се нормализира и цената на енергоносителите, посочи Методи Андреев.

„Пазарът много пъти се вдигаше, сваляше. Много ми е интересно, ако тръгнат цените на електроенергията, на газа надолу, дали ще тръгнат надолу цените на стоманата, на бетона и цените на продукцията на строителните фирми. Знаем какъв е отговорът. Няма да тръгнат. Това е големият проблем. Ние в България нямаме действаща пазарна икономика.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Границата при Малко Търново изглежда толкова сива и грозна, сякаш влизаш в третия свят

Километричните опашки по границата ни с Турция на ГКПП "Малко Търново" след празниците разгневиха кмета на общината Илиян Янчев. В социалната мрежа той написа: "И понеже скоро стана въпрос колко годишна е тази битка за разширяването на ГКПП Малко Търново и говорихме за подкрепата на колегите кметове от Бургаска област - това да се превърне в..

публикувано на 10.05.24 в 10:01

Предупреждение: Таванът на търговската надценка за хляба е опасен прецедент

Всяка намеса на пазара, която регулира и фиксира цени и надценки, влияе както на предлагането, така и на търсенето. Целият пазар би могъл дългосрочно да се изкриви , когато интересите по веригата не са балансирани. Това заяви в интервю за БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, във връзка с приетия от..

публикувано на 10.05.24 в 08:58

Арх. инж. Стоян Тодоров: Застраховането "Професионална отговорност" у нас не работи

"Когато един чужденец дойде в България, първото нещо, с което той се сблъсква, е реалността, а именно безпорядъка, който цари в нашите населени места . Това е тема, която касае всеки – качеството на живот". Това коментира пред БНР арх. инж. Стоян Тодоров, председател на Алианса за висока строителна култура, който вчера проведе конференция за..

публикувано на 09.05.24 в 12:13

"За Земята": Агенцията по околна среда крие доклад за системата за мониторинг на въздуха

Изпълнителната агенция по околна среда отказва да предостави доклад за състоянието на системата за мониторинг на качеството на въздуха, поискан по реда на Закона за достъп до информация, алармират от екологичното сдружение "За Земята". Агенцията, заедно с МОСВ, не могат да финализират повече от година и половина въпросния анализ. От..

публикувано на 09.05.24 в 10:45
Сергей Бойко

Сергей Бойко: Хората в Русия, които подкрепят режима на Путин, не са толкова много

Хората в Русия, които подкрепят режима на Путин, не са толкова много. Това заяви в интервю за БНР руският опозиционер Сергей Бойко - бивш координатор на щаба на покойния опозиционер Алексей Навални в Сибир и бивш общински съветник в Новосибирск. Според него, режимът на Владимир Путин може да остане на власт още дълго време. "Не бих..

публикувано на 07.05.24 в 09:53
Иван Радев

Иван Радев: Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те

Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те. Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. "До такава степен зависят от рекламата на хазарт, че много от тях се обявиха против ограничаването ѝ . В краткосрочен план ще има медии и спортни клубове, които ще страдат, но в дългосрочен -..

публикувано на 06.05.24 в 09:59

Надежда Цекулова: Държавата би могла да изгради детска болница, ако се намери политическа воля

Нашите претенции са към държавата, която непрекъснато изпраща разнопосочни послания и остава впечатление, че е неспособна да гарантира, както е по Конституция, право на здравеопазване на хората. Това сподели в интервю пред БНР Надежда Цекулова, журналист и член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница в София.  "За..

публикувано на 06.05.24 в 09:57