Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви действия се предприемат за спасяване на животните в Украйна

Снимка: БГНЕС

Тигърът НАТО изпраща малка костенурка, наречена „Санкции“ към голямата ядосана мечка Русия. Тя от своя страна е настъпила с голямата си мечешка лапа Украйна, изобразена като човешко същество – така изглежда карикатура, публикувана от Маартен Волтеринк. Спомняте ли си го? Това е карикатуристът, който нарисува тиква с каскет по време на протестите през 2020-та година. Ежедневно, дори ежечасно всеки от нас следи какво се случва от другата страна на Черно море – там, където се води братоубийствената война. Сега обаче ще ви помоля да затворите очи и заедно да се пренесем в Украйна, в един зоопарк – обърнете се наляво. Виждате ли как обикаля нервно в клетката и се бои не толкова от глада, колкото от свистящите ракети? Кой, кое животно ще ме попитате. Има ли значение – онова животно, което не може да се спаси само. 

"Има няколко зоологически градини, които са под окупация. Там има руски войски. Ще дам пример с Харков, където има държавна зоологическа градина и още една в екопарка „Фелдман“. Това е частен парк, в който има диви животни. Двама души бяха застреляни там. Доколкото знам в момента има четирима доброволци, които се опитват да се грижат за животните. В Киев също починаха двама души, които се опитваха да се грижат за кучета в приют. Положението наистина е драматично, защото в Украйна има много зоологически градини, а в някои от тях дори не са останали хора, които да хранят животните и да полагат ежедневните грижи за тях", каза за БНР Игор Николин от организацията „Четири лапи“, който работи на терен в Украйна – неговата родна страна.

"Не знам точният брой на зоологическите градини, в които има проблеми заради войната. Факт е обаче, че на много места има въздушни атаки с ракети, бомби, чуват се изстрели. Вече има и убити животни. Например, знам за две кенгура, които са загинали във „Фелдман“ парк. Има една частна зоологическа градина в близост до Запорожия, южна Украйна. Собственикът ѝ няма достъп до животните вече пети ден.

Сигурно вече мнозина от вас се питат какво ви занимавам с животните, след като всеки ден умират хора в една трагедия, която нито един разумен човек не може да приеме. Може би сте прави да ме попитате, а може би – не, защото за добро или лошо много животни имат ежедневен контакт с нас, хората – и да ви кажа, на повечето хич не им е лесно.

Игор, който е базиран близо до Лвов, е участвал съвсем на скоро в мисия за спасяването на мечки от регион с ожесточени бойни действия до вътрешността на страната, където засега не се чуват куршуми и ракети. Мисията е осъществена с партньорска природозащитна организация.

"Те имат седем мечки, от които две са малки мечета. Кафявите мечки са три. Има и две хималайски мечки. Седем дни преди да ги преместим, ситуацията беше просто ужасяваща. Именно в парка имаше въздушен обстрел. Колегите ни се обадиха и ние веднага намерихме доброволци, които имат камиони. Така мечките бяха преместени в ново убежище. При първата мисия преместихме пет мечки. Беше изключително трудно, а самата операция продължи повече от денонощие, защото между Киев и западната част на Украйна няма добри пътни връзки. Пътищата, през които трябваше да се премине, са много опасни. Трябваше да се потърсят заобиколни пътища, но и това отнема време, защото има сериозни задръствания. Пълно е с бежанци, които се опитват да се евакуират от изток на запад. Ето защо трябваше да се шофира 24 часа. Само за пример ще ви дам, че обикновено от Киев до Лвов се стига за шест – седем часа. Може да си представите колко сложно и продължително беше пътуването.

Други колеги получиха помощ от местни доброволци. Самите ние пристигнахме много късно в неделя през нощта с петте мечки. На следващия ден те докараха и другите две мечки. Много трудно беше да им намерим място, защото не може просто да ги пуснем ей така. Всъщност, ние се грижим за много мечки. Затова преместихме някои в други убежища, за да настаним тези, които бяхме спасили. За щастие, успяхме бързо да се справим. Всяка от мечките бе настанена самостоятелно, докато получи необходимата ветеринарна помощ.

Има ли други спасени животни:

Знам за тигри и три лъва, които са спасени извън Украйна. Единият лъв е бил в зоопарк в близост до Киев, а другите два в частен парк в Одеса. Доколкото ме информираха, собствениците на тигрите се договорили със зоопарка в Познан, където временно да се грижат за тях. По отношение на лъвовете – два от тях са настанени в Испания, а третият също е в Европа, но не помня къде точно е новият му дом.

И тук е редно да внеса уточнение. Според официалната информация от зоопарка в Познан, там са пристигнали шест тигъра и шест лъва от приют за малтретирани животни в Украйна. Дали информацията на Игор не е точна, дали става дума за друг случай или е нещо друго, остава загадка, която обаче описва реалността. Страх, несигурност и често самота – това чувстват всички четириноги, които стават безмълвни свидетели на войната. И не само четириногите, а всички живи същества, които понякога дори не забелязваме.

"Проблем е за всички животни, независимо какви са. Те се стресират по същия начин, както се случва на нас, хората. Един бежанец бе за кратко у дома заедно с котката си. Той ми каза, че тя е изключително стресирана и наистина – котката беше много тиха, почти не се движеше, не се хранеше. Тук обаче ще кажа, че ние напълно подкрепяме хората, които вземат със себе си домашните си любимци и ги евакуират дори през границата. Говорим за кучета и котки, за които се радвам, че не са изоставени в домовете, които хората са напуснали заради войната", каза за "Хоризонт" Николин.

Игор и колегите му създават организация, така че домашните любимци на бежанците също да получат храна, вода и ветеринарна помощ, ако е необходимо.

"Животните получават грижа от доброволци тук в околностите на Лвов. През нас преминават дневно стотици хиляди хора, които бягат от войната. Бежанците или остават тук, или продължават пътя си зад граница. Бих призовал хората да използват единствено официални източници на информация, например местните власти. Тук сме организирали възможности, за да помогнем и на техните домашни любимци с храна и вода. На място може да помогнем и с организирането на всички необходими документи, които са необходими на човек, за да премине границата със своя четириног приятел. Разбира се, основната грижа си остава отговорност на собственика. Бих посъветвал хората да продължават да обръщат внимание на своите любимци и да прекарват време с тях така, както са го правили в мирно време.

Защото животните не разбират защо хората се убиват едни други и защо до вчера всяка сутрин са придружавали усмихнатия си собственик в няколкокилометров крос в красивия парк, играли са с други кучета и после е имала вкусна храна и погалване зад ушите, а днес са вързани на каишка и отиват в неизвестното със собственика си, който е уплашен, не усмихнат. А какво се случва в съзнанието на онези животни, които остават сами?

"За съжаление, никой не може да изчисли колко са бездомните животни. Техният брой обаче расте от началото на войната. Например, в Киев и околностите – знаете, че повече от седмица – близо десет дни там има много ожесточени боеве. Някои от животните са в бомбоубежищата заедно със собствениците си. Други загиват. Нямам официални данни колко са бездомните животни, но те се увеличават, защото понякога се изгубват или се случва нещо друго, заради което вече не са със собствениците си. И все пак има хора, които се опитват да намерят нови собственици за домашните си любимци, ако вече не могат да се грижат за тях. В района на Лвов, където се намирам аз, се опитваме да организираме помощ именно и за такива случаи", допълни за предаването "Закуска на тревата" Игор Николин.

Игор въздъхна в края на този отговор. Сам признава, че не знае колко дълго ще продължи тази ужасна ситуация, но след това се усмихна – нали знаете, дори по телефона усмивката се чува, а надали има по-силен човек от този, който се усмихва, дори когато го боли силно:

"Бих казал, че украинците сме много оптимистични и вярваме, че ще имаме сила да се преборим с врага".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17