Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обмисля се замяна на антивирусната програма „Касперски“ в държавната администрация

| обновено на 24.03.22 в 14:03
Божидар Божанов
Снимка: БГНЕС

Министерството на електронното управление вече обмисля препоръки за използване на антивирусния софтуер „Касперски“. Германската агенция за ИТ сигурност препоръча наскоро софтуерът да не се използва, като предупреди за възможни уязвимости на руския софтуер. На този етап се правят само анализи, обясни министърът на електронното управление Божидар Божанов:

„Тук е важно да уточним, че по-добре „Касперски“, отколкото никаква. И докато администрациите стигнат през процеса да си обновят антивирусната, трябва да останат поне с някаква, така че не сме им казвали „спирайте“. Ние мислим, дали да препоръчаме смяната му, но не мислим да наредим, с какво да бъде сменен“.

Нидерландия вече забрани използването на руската антивирусна програма „Касперски“. Още през 2018 г. правителството там реши, че руският антивирусен софтуер вече не може да се използва „заради гарантиране на националната сигурност“. А съмненията бяха, че той може да бъде инфилтриран от държави. И макар докладите на нидерландските власти никога да не станаха публични, компаниите също бяха призовани да спрат да го използват. Още през 2018 година компанията отрече да е помагала или да помага на правителства за кибершпионаж или кибер-офанзивни действия. И определи настроенията като резултат от „геополитически въпроси“. Но и към 2018 дори и американското законодателство беше вече забранило ползването на софтуера за защита. С мотиви, че компанията има връзки с руското правителство. 

„Касперски е частна глобална компания за киберсигурност и няма никакви връзки с руското или друго правителство“, написаха и преди дни те, когато германската разузнавателна служба посъветва институциите и фирмите в страната да заменят антивирусния софтуер.

 „Заради войната в Украйна рискът от кибератаки от Русия се счита за по-голям. Облачните услуги на софтуера трябва да поддържат постоянна, криптирана връзка със сървърите на производителя. Следователно доверието в надеждността и самозащитата на производителя е от решаващо значение“, написа в предупреждението си германската разузнавателна служба. 

В България тепърва започва да се мисли по този въпрос, става ясно от думите на министъра на електронното управление Божидар Божанов. Министърът не посочи каква част от администрацията използва антивирусната програма. Но причината била, че Регистърът на информационните ресурси не е би поддържан в достатъчно актуално състояние. Иначе Божанов не очаква проблеми.  

Само преди дни специализираните издания съобщиха, че „Касперски“ е бил принуден да отрече, че е бил обект на кибератака от украински хакери. В изявление те са посочили обаче, че ще продължат кампанията си, докато Русия не прекрати военните действия срещу Украйна. Извън темата за антивирусните програми, министърът на електронното управление Божидар Божанов каза, че е преминало общественото обсъждане на техническите спецификации за електронната идентификация. Сега остава анализът и изработката на софтуера, Заедно с „Информационно обслужване“. 

Няма промяна в киберсредата в България заради войната в Украйна, каза пред БНР министър Божанов. 

Интервюто на Добромир Видев с Божидар Божанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30