Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България дела и документи": Делото и възгледите на Феликс Каниц

Феликс Каниц е един от хората, запознал Европа с българите преди Освобождението

Проф. Николай Поппетров
Снимка: БНР

Усилията на българите за утвърждаване на родния етнос през Възраждането са подпомагани не само от множеството родолюбиви инициативи, но и от дейността на хора, които правят достижение на света важното значение на родните земи и на народа ни в контекста на балканската и европейска история.
Феликс Каниц е една от забележителните фигури, с делото си подпомогнал за процеса на откриване, уточняване и конкретизиране на пределите на историческото и географско разпростиране на българския етнос. Роденият през 1829 година в Будапеща Каниц посещава България осемнадесет пъти. За пръв път стъпва на българска земя на 11 юли 1860 г. Резултат от пътешествията му из българските земи са уникални трудове с исторически, етнографски и географски характер.
"Неговата книга за Дунавска България и Балкана е преведа на руски и на френски, той пише дописки за това, което наблюдава в България", каза за БНР Николай Поппетров от Института за исторически изследвания към БАН.
Как основният му труд, посветен на родните земи - "Дунавска България и Балкана" променя представите за разпростирането на българския етнос на изследваните територии и каква е същността на научните и обществените му приноси?

"Той е един от тези, които потвърждават, че българите не са малка етническа група, която живее на север от Стара планина".
Николай Поппетров заяви, че Феликс Каниц одобрява политиката на Мидхат Паша:
"Той симпатизира на турското население, той смята, че турците са работливи, отворени към другия, с добър характер, без да прикрива всичко, което знае за насилието".
Феликс Каниц е роден на 2 август 1829 година в Будапеща, Австрийската империя. От малък проявява склонност към музика и изобразително изкуство. На 14-годишна възраст остава сирак и постъпва на работа като „гравьор практикант“ в Литографския институт на Вице Грим. Насочва се основно към илюстрацията.

Започва изследователски пътувания в Югоизточна Европа - Босна и Херцеговина, Черна гора, Далмация, Сърбия и България като художествен редактор на списание „Илюстрирте цайтунг“ (1858). Първата му научна студия Римски находки в Сърбия“ излиза през 1862 г.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45