Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бежанците от Украйна, които дойдоха в Сандански, са предимно бесарабски българи

Хотелиерът Илия Пасков осигури подслон и храна за някои от бежанците

Снимка: Ани Петрова

На 27 март в 18.30 започва международният благотворителен концерт  "Телемаратон - спасете Украйна, спрете войната". В него ще се включат  изпълнители от различни места на планетата. В София концертът ще се излъчва на екран пред Столичната библиотека на площан "Славейков".

В 16 часа на площад "Александър Батенберг" в София се провежда концертът "Солидарност с Украйна - с вас сме". На различни пункотве ще се събират средства за пострадалите от войната в Украйна и бежанците, които Фондация "За доброто" и Ситуационният център "Отворени врати за Украйна" посрещат ежедневно.

Българското национално радио, Българската национална телевизия и НТ "Иван Вазов" обединяват усилия в подкрепа на пострадалите от войната в Украйна. На 28 март от 19:00 часа двете обществени медии, с домакинството на Народния театър, организират благотворителен концерт "Заедно за Украйна", в знак на съпричастност към пострадалите от войната. Събитието е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.

Бежанската вълна от Украйна превърна много български хотели в дом за хората, бягащи от войната, а собствениците на хотели  станаха първите доброволци-мисионери. Някои дори не се надяват на държавната помощ, не са я и очаквали. Както не са очаквали тези, на които помагат, да искат да им се отплатят - с труд и със знания.  Едно от тези места е Санаднски, където първите бежанци от Украйна били посрещнати от руската общност в курорта.
Бежанците от Украйна, които дойдоха и останаха в Сандански, са предимно бесарабски българи. Близо месец 25 майки с децата си и няколко по-възрастни жени живеят в красив хотел в центъра на курортния град. Но не се чувстват туристи. Благодарни са за човешкото и топло отношение, но не обичат милостинята. Затова жените започват да помагат в хотела, докато децата им учат онлайн с украинските си учители. Сред жените има инженери, банкери, компютърни специалисти, дори еколог - мисионер като Галина Добровольская, която пише стихотворения и хумористични разкази. Един човешки потенциал, който страната ни трябва да  оцени и ако може да задържи, каза за БНР хотелиерът Илия Пасков:

"Не се бъркаме в работата на политиците, но в Сандански има руска общност. Руската общност дойде и ги посрещна. Хората се разплакаха, беше трогателна картинка. Свикнаха, доволни са, ние също сме доволни - възпитани хора, държат се добре, хубави деца. Те са нашите бесарабски българи. Каквото им трябва го предоставяме. Оттук нататък хода е на държавата. Дали ще ни обезпечи, ние не сме искали конкретно обезпечение. Има много разходи по тях. Знаете, че и на нас ни е трудно. Ние можем два три месеца безвъзмездно да им помагаме, но после става трудна ситуацията".

Галина Добровольская е била строителен инженер в Одеса и въпреки, че вече е пенсионер,  не остава без работа:

"Много съм благодарна на Илия Пасков. Той ни прие много добре, имаме стаи, той ни изхранва".

Галина Добровольская       Снимка: Кети Тренчева

Войната разделя Галина с двамата ѝ сина и техните семейства. Въпреки болката, тя е благодарна, че са успели да се спасят от войната.

"Големият син с детето и със съпругата си одитоха в Португалия. Другият син, той е компютърен специалист, той със съпругата си също избяга", допълни за "Хоризонт" Галина Добровольская. 

Българската фамилия на Галина Добровольская е Великова и това е най-ценното наследство за нея от предците ѝ. Занимава се с екология, пише стихове за деца, а в момента хумористични разкази, което ме удивлява. За себе си казва, че е мирният атом в света и в космоса:

"Аз имам просветителска дейност. На децата разказвам".

Снимка:  Кети Тренчева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30