Вчера в Словакия пристигнаха няколко от установките за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. Словакия е и една от страните, която оказва на Украйна не само хуманитарна, но военна помощ.
Клус смята, че сега е моментът страните от НАТО и ЕС да демонстрират единство.
В Словакия вече са пристигнали част от бойните групи на съюзниците.
„Ние сме готови да ги приемем, те са наши съюзници и аз се радвам, че голяма част от нашето общество приема това като помощ“, заяви Мартин Клус.
Относно изтребителите F-16, които и в Словакия ще подменят руската техника, Клус посочи, че „вчера вече беше късно“.
„Знаем, че е планирано определено закъснение в сравнение с първоначалния план. Тъй като става дума за променена ситуация на сигурността в Европа, ние се надяваме, че заедно с нашите приятели от България ще бъдем измежду първите, които ще ги получат.“
Защо Словакия предложи специална пътна карта за присъединяване на Украйна в ЕС и защо Украйна е толкова важна за Словакия?
„Това до голяма степен е свързано с бъдещето на Украйна. Словакия е голям адвокат на Украйна, да има перспектива да влезе в европейското семейство“, изтъкна заместник-министърът на външните работи на Словакия.
„След като днес Украйна воюва и за нашите ценности, тя трябва да знае, че в края на тази борба ще има и европейско членство.“
Мартин Клус е и професор по международни отношения.
Мартин Клус също така добави и аспекта защита на свобода на словото в условията на хибридна война и дезинформация.
"Словакия има много трагичен опит относно защитата на журналистите. Убийството на журналиста Ян Куцияк и неговата партньорка Мартина Кушнирова, за нас е едно memento, за да направим нещо повече в Европа. Ние смятаме, че Европа трябва да е силен защитник на журналистите из целия свят. Но на първо място трябва да са заемем с недостатъците, които имаме в държави-членки на ЕС. Аз мисля, че проблемът е и в това, че все още не можем категорично да разграничим кои са истинските журналисти и кои са тези, които злоупотребяват с това си представяне и разпространяват дезинформация. Тоест за нас това е и част от информационната война, в която ние влязохме, както Словакия и България, така и други държави, далече преди да започне войната в Украйна".
Неотдавна Словакия свали от онлайн пространството сайт, разпространява хибридно съдържание и дезинформация, като част от усилията на словашкото правителство да противодейства на дезинформацията.
"Много словашки министерства започнаха да използват системата за стратегическа комуникация. Тази активност е координирана на правителствено ниво. На първо място ние се стремим да отстраняваме разни лъжи и пропаганда от общественото пространство и то не само с това, че говорим каква е действителната истина, но също и с това, че се стремим да блокираме вредно съдържание. И ние мислим, че това трябва да бъде и европейска инициатива, особено в контекст със социалните мрежи".
Дали спирането на сайтове е решение?
"Ние спряхме вече някои сайтове. Засега това е до края на юни. Ние търсим едно систематично решение, за да не може пропагандата и лъжите да получават в общественото пространство толкова широко място, колкото е било до неотдавна. Ние съзнаваме, че това е много чувствителен въпрос във връзка със свободата на словото и свободата на медиите затова е толкова важно в Европа да си зададем характеристиката за етичните принципи на професионалната журналистика и да си кажем, че разни тролове не би трябвало да имат право на свободата на словото. Но за това ни е необходим общ европейски отговор и относно социалните мрежи, които трябва да се държат социално отговорно, в обратен случай те стават заплаха за нашата демокрация".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Превод: Татяна Вайсова
Снимки: Ирина Недева
Какво е да живееш в мъглата на разпадащите се спомени? Този въпрос задава новия роман на скандинавската писателка Ане Рил "Часовникът". Авторката е позната на българския читател с популярната си книга "Смола". В предаването "Понеделник вечер" най-новата й история бе представена от Цветомила Димитрова, част от българското издателство на Ане Рил...
С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година. "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..
От парламентарната трибуна председателят на НС Наталия Киселова поздрави българските юристи с професионалния им празник и Деня на Конституцията: "От времето на Търновската конституция до днес парламентарното управление остава безалтернативно. Нека да не забравяме стремежа на създателите на Конституцията да бъдем изразители на волята на..
Повече от 1600 километра от платна по основни пътища в Англия, затворени за ремонти работи с ограничителни конуси, ще бъдат отворени, за да позволят на милиони шофьори да имат "гладко" пътуване през Великденските празници. Островът е пословичен с големите задръствания по големите празници, но този път пътните власти в Англия са взели..
Жители на кърджалийското село Перперек обвиниха кмета за липсата на контейнери за боклук. Те твърдят, че редовно плащат данъци, а няма къде да изхвърлят сметта. Край къщите им вече са образувани нерегламентирани сметища , които според недоволните са източник на зарази. Това е причината хората да излязат на протест за втори път в рамките на..
Правителството на Гърция съобщи, че през летния сезон няма да се увеличава цената на фериботните билети в Гърция. Значително спадна и цената на бензина. Няма да се покачват цените на фериботните билети от началото на май, както настояваха транспортните агенции. Министърът на търговския флот Василис Кикиляс направи изявление от пристанище..
Прожекция на филма "Атентатът" ще открие фестивала "25 през 2025 - история на кино" днес, когато се навършват 100 години от атентата в църквата „Света Неделя“. Режисьор е Станимир Трифонов, сценарист е Влади Киров, оператори са Христо Бакалов и Емил Пенев. 100 години от най-бруталния терористичен акт в българската история В рамките на форума..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..