Вчера в Словакия пристигнаха няколко от установките за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. Словакия е и една от страните, която оказва на Украйна не само хуманитарна, но военна помощ.
Клус смята, че сега е моментът страните от НАТО и ЕС да демонстрират единство.
В Словакия вече са пристигнали част от бойните групи на съюзниците.
„Ние сме готови да ги приемем, те са наши съюзници и аз се радвам, че голяма част от нашето общество приема това като помощ“, заяви Мартин Клус.
Относно изтребителите F-16, които и в Словакия ще подменят руската техника, Клус посочи, че „вчера вече беше късно“.
„Знаем, че е планирано определено закъснение в сравнение с първоначалния план. Тъй като става дума за променена ситуация на сигурността в Европа, ние се надяваме, че заедно с нашите приятели от България ще бъдем измежду първите, които ще ги получат.“
Защо Словакия предложи специална пътна карта за присъединяване на Украйна в ЕС и защо Украйна е толкова важна за Словакия?
„Това до голяма степен е свързано с бъдещето на Украйна. Словакия е голям адвокат на Украйна, да има перспектива да влезе в европейското семейство“, изтъкна заместник-министърът на външните работи на Словакия.
„След като днес Украйна воюва и за нашите ценности, тя трябва да знае, че в края на тази борба ще има и европейско членство.“
Мартин Клус е и професор по международни отношения.
Мартин Клус също така добави и аспекта защита на свобода на словото в условията на хибридна война и дезинформация.
"Словакия има много трагичен опит относно защитата на журналистите. Убийството на журналиста Ян Куцияк и неговата партньорка Мартина Кушнирова, за нас е едно memento, за да направим нещо повече в Европа. Ние смятаме, че Европа трябва да е силен защитник на журналистите из целия свят. Но на първо място трябва да са заемем с недостатъците, които имаме в държави-членки на ЕС. Аз мисля, че проблемът е и в това, че все още не можем категорично да разграничим кои са истинските журналисти и кои са тези, които злоупотребяват с това си представяне и разпространяват дезинформация. Тоест за нас това е и част от информационната война, в която ние влязохме, както Словакия и България, така и други държави, далече преди да започне войната в Украйна".
Неотдавна Словакия свали от онлайн пространството сайт, разпространява хибридно съдържание и дезинформация, като част от усилията на словашкото правителство да противодейства на дезинформацията.
"Много словашки министерства започнаха да използват системата за стратегическа комуникация. Тази активност е координирана на правителствено ниво. На първо място ние се стремим да отстраняваме разни лъжи и пропаганда от общественото пространство и то не само с това, че говорим каква е действителната истина, но също и с това, че се стремим да блокираме вредно съдържание. И ние мислим, че това трябва да бъде и европейска инициатива, особено в контекст със социалните мрежи".
Дали спирането на сайтове е решение?
"Ние спряхме вече някои сайтове. Засега това е до края на юни. Ние търсим едно систематично решение, за да не може пропагандата и лъжите да получават в общественото пространство толкова широко място, колкото е било до неотдавна. Ние съзнаваме, че това е много чувствителен въпрос във връзка със свободата на словото и свободата на медиите затова е толкова важно в Европа да си зададем характеристиката за етичните принципи на професионалната журналистика и да си кажем, че разни тролове не би трябвало да имат право на свободата на словото. Но за това ни е необходим общ европейски отговор и относно социалните мрежи, които трябва да се държат социално отговорно, в обратен случай те стават заплаха за нашата демокрация".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Превод: Татяна Вайсова
Снимки: Ирина Недева
"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната. Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..
Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..