"От началото на 2022 година трябваше да влезем в нов бизнес период и 5-годишните бизнес планове, в това число и цените на ВиК услугите да бъдат одобрени още в края на миналата година и ВиК операторите вече да работят по изпълнението на тези планове. Това не е факт и ние очакваме всеки момент бизнес плановете на ВиК операторите да бъдат извадени за обществено обсъждане от КЕВР и от тях ще научим какви са предвидените цени за следващите 5 години".
Това каза пред БНР инж. Иван Иванов от Българската асоциация по водите, доскоро беше председател на Българския ВиК холдинг.
Той прогнозира от 1-ви юли "неизбежно повишаване на цените на ВиК услугите" и уточни, че въпросът е с колко ще са по-високи.
По думите му това закъснение на одобряването на бизнес плановете на ВиК операторите води към риск да се повтори грешката от предишния 5-годишен период, когато плановете са станали документи, които не се изпълняват.
"Ако се спазват всички изисквания, които са поставени пред ВиК операторите, цените ще скочат много. Затова имаме КЕВР, която да има повече възможност да реагира на текущата ситуация и да намали изискванията по някоя от целите към ВиК операторите, за да могат да се балансират тези цени. Към момента КЕВР е с вързани ръце и просто администрира един закон, а понякога са принудени да вземат глупави решения. Знаят, че това, което искат от ВиК операторите, няма как да бъде изпълнено, но законът ги задължава да го искат. Това е независимо от състава на Комисията", коментира инж. Иванов.
Инж. Иванов изтъкна, че "КЕВР няма гъвкавост в решенията, но законът поставя горна граница на цените, която не позволява да се преминава т.нар. праг на социална поносимост":
"Има ВиК оператори, които няма как да задържат цените под този праг и да съществуват като търговски субекти. Или трябва да жертваме операторите, или трябва да вдигнем цените над този праг, или да се намерят други механизми за финансиране на тези ВиК оператори".
Интервюто на Валерия Николова с инж. Иван Иванов в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..