Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обвинения в геноцид и прогнози за дълъг конфликт в Украйна - акцент от седмицата по света

Полицаи вадят тяло от масов гроб в Буча край Киев - столицата на Украйна, 8 април 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Данни за предполагаеми военни престъпления, извършени от руските сили, бяха обявени в шестата седмица от началото на руското нахлуване в Украйна. Като най-красноречив аргумент бяха посочени откритите в град Буча мъртви тела, някои от тях с вързани ръце и крака, и простреляни в гръб.

Киев обвини Москва в геноцид, но Русия отрече роля в масови убийства на цивилни и определи информациите за това като "инсценирана провокация", дело на Украйна и западни страни.

Европейският съюз и Съединените щати обаче дадоха да се разбере, че смятат Русия за отговорна. Западът обяви и нови икономически санкции срещу Москва. Нейната офанзива в Украйна обаче продължава, а като главна мишена все повече се очертава източната част на страната.

Прогноза, че конфликтът в Украйна ще бъде продължителен, направи най-висшият американски военен - председателят на Съвета на началник-щабовете генерал Марк Мили. В подобен дух се изказа и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, според когото няма признаци войната в Украйна да свърши скоро.

Симпатизиращият на Русия унгарски премиер Виктор Орбан остава на поста за четвърти мандат. На предсрочните избори неговата партия ФИДЕС спечели за пореден път мнозинство от над две трети от депутатите. Загубилият кандидат за премиер от коалиция "Обединени за Унгария" Петер Марки-Зай призна поражението, но заяви, че изборите не са били нито демократични, нито свободни.

Известният с топлото си отношение към Путин президент на Сърбия Александър Вучич също остава на поста си. Той спечели втори петгодишен мандат още на първия тур. Вучич даде се разбере, че ще продължи да балансира между Запада и Русия, като запази близките отношения на Белград с Москва.

ООН предупреди, че човечеството има по-малко от три години, за да ограничи глобалното затопляне поне до два градуса. За тази цел обемът на въглеродните емисии емисиите трябва да падне рязко до 2025 година, а до 2050 та светът да се откаже от въглищата. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш обвини правителства и бизнессреди в лъжа, че полагат усилия за овладяване на промените в климата.

Обзора на международните новини от седмицата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02