В светлината на тази чувствителна тематика, Министерството на Външните работи участва в международен проект с норвежки партньори, чиято основна цел ще бъде изготвяне на национален план за борба с антисемитизма. Това обяви заместник-министър Велислава Петрова:
"Основна цел на проекта е изработването на Национален план за действие за борба с антисемитизма и опазване на еврейското наследство.
Проектът е в съзвучие с традициите и постиженията на българското общество, с ангажиментите на България като активен член на Международния алианс "Възпоменание на Холокоста“ и с наскоро приетата стратегия за борба с антисемитизма. Нашите приятели от Норвегия предоставят финансиране и споделят опита си по тази важна за всички нас тема".
Първата част от реализирането на стратегията стъпва върху специално социологическо изследване за нагласите на българите към еврейската общност у нас.
Резултатите от изследването показват, че пред обществото ни стои едно сериозно предизвикателство - по-малко от 6% от младите хора в България имат познания за същността на Холокост и антисемитизма.
"Трябва да потърсим корените на този пропуск в образователната система, но да не хвърляме цялата вина само в тази посока". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ангел Джонев, директор на Музея “Димитър Пешев” в Кюстендил:
"В България не съществува хомогенен разказ за спасяването на българските евреи. Това е тъжната истина. Има няколко прочита и повечето политически и обществени фактори парадират със собствен прочит на близкото минало, защото наистина говорим за събития, които са се случили преди около 70 години, тоест предполага се, че има още живи хора, които ако не са били преки участници, то са били наблюдатели на тези процеси, които са се случили тогава".
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...