В интервю за предаването "Нещо повече" Рейнолдс обясни, че пораженията в началната фаза на войната и сегашният фокус на руското командване в Източна Украйна означават ниска вероятност от офанзива към Одеса и областта ѝ.
Руското министерство на отбраната обяви днес, че повече от 1 000 украински войници са се предали в Мариупол. Г-н Рейнолдс, как да тълкуваме това съобщение - като част от психологическата война, или като признак, че градът наистина е на път да падне в руски ръце?
Доста трудно е да добием ясна представа какво се случва в Мариупол. Руските медии излизат с различни твърдения, които след това украинската страна опровергава. Руската артилерия унищожи голяма част от комуникационните съоръжения, което означава, че до нас достига твърде малко информация от града.
В края на миналата седмица руснаците успяха да пробият през няколко участъци от отбраната и да достигнат пристанището. Бранителите бяха разкъсани на две и обкръжени. Те губят територии, привършват им храната, мунициите, водата. Така че е трудно да се види как ще удържат още дълго, освен ако у руснаците не възникнат някакви логистични проблеми. Така че вероятно е Мариупол да падне до няколко дни.
Защо след като отблъсна руснаците от Киев, украинската армия не съумя да разкъса обсадата на Мариупол?
Победата на северния фронт, около Киев, наистина даде възможност да бъдат използвани част от украинските войски, които се сражаваха там, но просто не достигна време те да бъдат прехвърлени на юг. Войските на южния фронт контраатакуваха в направление към Мариупол, но не можаха да си пробият път към града. Доскоро украинското командване можеше да снабдява защитниците по въздух, с хеликоптери, но силите на украинците за пробив просто не достигат. Напротив - позициите на руснаците укрепват все повече и повече, опирайки се на базата им в Крим.
Какви са сценариите за развоя на бойните действия, след като Мариупол падне?
Ако руснаците успеят да овладеят Мариупол напълно и да гарантират властта си над града в следващите дни, това очевидно ще им позволи да насочат значителни сили към други райони на Украйна. Трудно е да се предскаже къде точно ще бъдат изпратени - може би към Запорожие, а може и към Донбас. Могат дори да бъдат прехвърлени на север - към Изюм, и оттам да настъпят към град Славянск и Донбас.
Путин иска да лиши Украйна от морския ѝ излаз, твърдят политически наблюдатели. Какъв е рискът руските войски от Приазовието да бъдат пренасочени към Одеса и областта?
Подновяване на руската офанзива към Одеса не е невъзможно, но смятам това за малко вероятно. Изглежда, че Одеса наистина бе сред целите на руската армия в началото на войната, но още в началото на март настъплението ѝ на запад по черноморското крайбрежие бе спряно край Николаев. Руснаците се опитаха да обходят Николаев от север, но претърпяха много тежко поражение при град Вознесенск. Руското командване не разкрива намеренията си, но изглежда, че се поучи от тези неуспехи и затова сега съсредоточава усилията си източно от Днепър. Поне докато не постигнат някакви съществени успехи на изток от тази река, Одеса ще остане твърде далеч за руските войски.
Смята се, че назряващата битка в Донбас ще е решителна в тази война. Как преценявате шансовете на двете страни за успех?
Развоят на събитията в Донбас също е трудно предвидим. Понастоящем украинците и руснаците все още са във фазата на разместване и подреждане на войските. На този етап Русия все още бавно напредва. Но тя има проблеми с логистиката, недостига и бойния дух на войските. Ако тези проблеми се влошат и руските войски загубят инициативата, тогава ще бъдат силно уязвими на украински контраатаки.
Но за украинската армия ще е сериозно предизвикателство да предприеме контранастъпление. Украинците се справят много добре в отбрана, но за успешно настъпление им трябва много повече във вид на бронирана техника, мобилни противовъздушни системи и артилерия. През годините не бе инвестирано достатъчно в тези родове войски, вследствие от тежкото икономическо положение и руските саботажи през годините. Така че, ако се стигне до контранастъпление, то ще бъде бавен, постепенен и доста кървав процес. Твърде рано е да се каже кой ще победи в Донбас.
Европейският съюз отпуска още 500 млн. евро за оръжие за Украйна. Британският премиер Борис Джонсън обеща бронетранспортьори и противокорабни ракети. Пентагонът обмисля оръжейни доставки за още 750 милиона долара. Възможно ли е тези усилия на Запада да променят баланса на силите в полза на украинците?
Оръжейните доставки от Запад могат да обърнат хода на бойните действия. Но това няма да стане достатъчно бързо, за да бъде спасен Мариупол. Както за противовъздушните системи С-300 и танковете Т-72, така и за по-лекото въоръжение ще е нужно време, докато бъдат доставени до Украйна и до фронта на изток. Така че в средно- и в дългосрочен план оръжието от Запада ще даде шанс на украинската армия, но следващият месец ще е критичен за нея. През този месец тя трудно ще може да се възползва от обещаното оръжие.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..