Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият израелски космически турист полетя в космоса

Ейтан Стив
Снимка: личен архив

Първият израелски космически турист полетя в космоса. Това е третата голяма мисия на еврейската държава. След полета на израелския космонавт Илан Рамон, който за съжаление завърши трагично и след опита израелския спътник „Берашит“, да кацне на обратната страна на Луната. Надеждата е този полет да завърши успешно.

За разлика от другите държави по-голямата част от израелската космическа програма е в частни ръце. С изключения на мисията на астронавта Илан Рамон, почти всички други опити за дейност извън пределите на Земята са лични инициативи: като се почне от комуникационните, метеорологични и др. спътници( които в отличие от всички останали се въртя около Земята обратно на нейното движение) и се стигне до втория астронавт Ейтан Стив. Държавата не е инициатор на излитането му, то е частно и го наричат "космически турист".

"Ейтан Стив е един от най-високо квалифицираните бойни пилоти на Израел. Служил е заедно с астронавта Илан Рамон и на няколко пъти е оцелявал при крайно опасни мисии, като при това е спасявал и самолета, на който лети. Известно време се беше отдал на цивилен бизнес. Повече от година са се подготовяли за космическия полет. Цената е над 50 милиона долара, които всеки участник лично е платил. От 4-мата астронавти само Ейтан Стив и астронавта Майкъл Лопес Алегрия, който в момента е вицепрезидент на Axiom Space и командир на кораба са професионални летци. Според нашия астронавт, програмата за подготовка не се е отличавала съществено от тази за военните пилоти от висок клас", каза за БНР Инбал Крайс.

Според него 35 експеримента, ще трябва да направи по време на полета израелският космически турист. Делят се на научни, свързани с изкуството и образователни.

"Има ограничения на личните вещи, които могат да се внесат в космическата станция. Не трябва да тежат повече от кило и половина. Ейтан Стив направи национален конкурс, в който можеха да вземат участие от стартъп фирми до деца. Предлагаха всевъзможни форми на участие в космическата мисия. Ще експериментира, например, как безтегловността влияе върху развитието на стръкче нахут (от него се приготвя националното ястие на Израел- фалафел), апаратче с големината на половин кибритена кутийка за изследване на съня в космически условия. (В околоземната орбита на всеки 90 минути има изгрев и земните нагласите на организма пречат за нормална почивка) до правене на кръвни тестове по снимка на окото( без игла).Физици и дизайнери от телавивския университет са създали миниатюрен музикален инструмент, наречен “невъзможен обект“, който е включен в космическата програма. Астронавтът не е могъл да вземе цяла Библия, а няколко листа от нея. С приказка, ще пожелае на еврейските и на арабските децата лека нощ от Космоса. Предвидени са и уроци за израелските ученици, които ще се водят от космическата станция, илюстрирани с гледки през илюминатора. Чрез специални очила учениците ще могат и да виждат това, което вижда Ейтан Стив и за малко ще се почувстват аеронавти. Това е част от мащабна национална програма за създаване интерес у децата към Космоса. Смята се, че ще стимулира изучаването на точните и природни науки, както и творческо мислене. Времето на престоя в космоса е разпределено до минута. Надаваме се, че пренаселеността на космическата станция или липса на кислород, да не попречат на осъществяване на задачите", допълни за предаването "Закуска на тревата" Инбал Крайс.

Както гласи арабската поговорка „никой не е пророк в собственото си село.“ Върху Ейтан Стив се сипеха критики от момента, когато обяви, че ще лети в Космоса. Журналистически разследвания се опитаха да докажат, че бизнеса, с който е натрупал милионите си, не е достатъчно прозрачен, но сега следят с внимание полета.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32