Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Една-единствена гледна точка има само при диктатура

Снимка: Ани Петрова

Сигурно и вие сте забелязали, че българският умнокрасивитет, тази малка и компания, претендираща да олицетворява световната мъдрост и познание, периодично си харесва някаква концепция и я повтаря до изнемога. Сега например, жълтопаветните либерали са се влюбили в мантрата, според която към войната в Украйна можело да има само една гледна точка. И че за тази война всички трябвало да говорим и мислим еднакво. Ако тези хора бяха чели малко повече, щяха да знаят, че няма война в световната история, към която да има само една гледна точка. Има безброй мнения за причините, довели да избухването на войните, за техния ход и, разбира се, за последиците от тях.

Да вземем например американската война във Виетнам. Тя приключи преди близо половин век, но споровете около нея се водят ожесточено и до днес. Според едната концепция Съединените щати са имали пълното право да се бият във Виетнам, защото това е било начин да бъде спряно разпространението на комунизма в световен мащаб. Според противоположното виждане обаче става дума за империалистическа война срещу народ, решил сам до избира своя път на развитие. Въпреки ожесточения спор между представителите на тези две концепции на никого не му хрумва да пожелае забраняване на противниковата страна. А пък на нашите либерали не просто им хрумва, те настояват за забрана на всичко, което излиза извън рамките на тяхното мисловно прокрустово ложе.

Да, може би е прекалено да искам от представителите на умнокрасивитета  да се информират, преди да вземат отношение по някой въпрос. Но това, което със сигурност трябва да правят, особено когато говорят за медии, е да прочетат Закона за радио и телевизия. В член 6 от този закон се казва, че БНТ и БНР  "отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки във всяко от новинарските и актуално-публицистичните предавания с политическа и икономическа тематика". Да, на Либералите от Седмия ден много им се иска всички медии, не само обществените, да следват един единствен правоверен катехизис и да не се отклоняват и на милиметър от него. Само че законът казва нещо съвсем различно. В закона се говори за „различни идеи и убеждения“ и за „плурализъм“. Той не просто препоръчва, той изисква в медиите да има различни гледни точки.

Хайде сега да приложим този закон по отношение на войната в Украйна. Първо, има ли в българското общество гледна точка, критична към Русия? Има, разбира се. Трябва ли тя да присъства в медиите? Трябва, разбира се. Второ, има ли в българското общество критична гледна точка към действията на Запада? Да, разбира се. Значи и тя трябва да присъства в медиите. Така е според Закона за радио и телевизия, който в този случай умнокрасивата компания няма никакво намерение да спазва.

Знаете ли кое е най-интересното в случая? Жълтопаветната интелигенция не спира да обяснява как най-важното нещо в една държава е спазването на законите. Политическите представители на тази компания от години се борят за съдебна реформа, чиято цел е именно постигането на върховенство на закона. И какво се оказва в един момент? Оказва се, че тогава, когато законът пречи на намеренията на умнокрасивата компания, тя спокойно заявява, че няма да го спазва и че се чувства отлично в качеството си на закононарушител. Да, това е точната дума, защото в момента, в който някой каже, че в медиите трябва да има само една гледна точка, той моментално нарушава Закона за радио и телевизия. Толкова е просто, че дори и нарцистична групичка, за която говоря, би трябвало да го разбере.

Тези дни много хора ме питат какво ще правим в „Политически НЕкоректно“ оттук нататък. Отговарям, че ще правим това, което винаги сме правили и което много други предавания в други медии категорично отказват да правят. Ще предоставяме различни гледни точки. Няма да ви казваме какво да мислите, а ще ви оставим сами да направите своя избор. Най-малко три са причините, за да продължим да работим, както досега. Първо, така е редно. Хората са достатъчно интелигенти, за да стигнат сами до определени изводи. Няма нужда медиите да им нареждат какво да мислят. Второ, в Закона за радио и телевизия категорично е казано, че сме длъжни да отразяваме РАЗЛИЧНИТЕ идеи и убеждения в обществото. И, трето, искаме да живеем в демократично общество. Не желаем България да се превръща в диктатура. А държава, в която господства една-единствена гледна точка, се нарича точно така – диктатура.     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03