Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финалът на историята на Волжка България е свързан с появата на монголите

Тодор Чобанов
Снимка: БГНЕС

Преди повече от 1000 години - в разцвета на Средните веков са съществували не една, а две Българии - мощни, проспериращи и уважавани от своите съседи. За нашата Дунавска България знаем доста, но другата - т. нар. Волжка България, остава непозната за нас. Историците твърдят, че през 6-ти-7-ми век българите живеели разпръснато на евразийския континент - от земите на днешна Италия на запад до Урал на изток и от Волга на север до Армения на юг. Повечето племена имали местни владетели, но една група - най-голямата, създала собствена държава, която днес познаваме като Велика Стара България. След смъртта на Кубрат хазарският натиск се усилил и държавата се разпаднала. Най-големият му син - Бат Баян останал в тези предели, но бил подчинен от хазарите. Аспарух, знаем, поел на запад. На север се отправил друг син - Котраг:

„Волжка България, както подсказва нейното име е българска държава, която съществува по поречието на река Волга и по-конкретно съществува в района на Средна Волга там, където днес се намира Татарската Автономна Република“, каза за БНР доц. д-р Тодор Чобанов от Института по Балканистика с център по тракология в БАН и преподавател в Катедра "Култура, историческо наследство и туризъм" на Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Какво знаем за създаването  на тази държава?

„За съжаление създаването на Волжка България тъне в мрака на вековете и на липсата на конкретни сведения. В науката на базата на свидетелствата на византийците Теофан и Никифор е приета тезата, че Кубрат има няколко наследници и освен любимият ни Аспарух – създател на Дунавска България, някои от другите негови синове също, независимо от това, че Велика Българи е победена от хазарите, успяват да запазят в някаква степен политическа автономия като най-големият брат Бат Баян остава в средищните земи на Велика България в Прикавказието“.

Какво знаем за Котраг? И наистина ли е един от синовете на Кубрат и брат на Аспарух:

„За разлика от Аспарух, който е съобщен в арменските извори, във византийски извори, Аспарух е една много коментирана личност и ние за него много доста знаем, за Котраг ние нищо не знаем“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ доц. д-р Тодор Чобанов.

 
Освен Котраг, знаем името на само още един владетел в 300-годишната история на тази държава
 
Столицата е Велики Болгар. Знаем имената на още няколко главни града, интересна е спецификата им:

„За да обясним положението с градовете трябва да започнем от там, че за разлика от Дунавска България, където имаме два основни етнически елемент и малко изнесено след това население от Византийската империя, от самото си начало Волжка България е един мултиетничен организъм, тоест ние от самото начало имам както заварени племена, които живеят по Средна Волга така и прииждащите български племена, вероятно и други. От началото на 9 век там много трайно се появява и маджарския елемент.  Маджарите са угрите в историческото време, за което коментираме. Това са едни също много важни племена за разбирането на Волжка България, така че ние имаме 4-5 различни етнически компонента. Именно поради тази причина в Средна Волга има няколко града, които се борят известно време за първенство". 

Волжка България, ако използваме днешната терминология, е била голяма икономическа сила:
 
Както за дунавските прабългари, така и за волжките не знаем каква религия са изповядвали в езическия период, но 20 години след покръстването ни, и те - за да консолидират разноетничната си държава, се насочват към монотеистична религия.
 
Езикът им е силно повлиян от тюрския, но те нямат съзнание, че са тюрки.  Засега няма доказателства, че Дунавска и Волжка България са поддържали връзки.  

"Финалът на историята на Волжка България е свързан с появата на един друг много свиреп завоевател Аспарух - монголите от Златната орда, които през XIII век завладяват целия регион и тогава Волжка България се прочува в ислямския свят, защото оказва героична съпротива на монголите до степен, в която те се ожесточават срещу нея и решават напълно да я унищожат, което е било типично за монголския начин на мислене. Действително се извършва голямо избиване на населението", заяви доц. д-р Тодор Чобанов.    
 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49