„Волжка България, както подсказва нейното име е българска държава, която съществува по поречието на река Волга и по-конкретно съществува в района на Средна Волга там, където днес се намира Татарската Автономна Република“, каза за БНР доц. д-р Тодор Чобанов от Института по Балканистика с център по тракология в БАН и преподавател в Катедра "Култура, историческо наследство и туризъм" на Университета по библиотекознание и информационни технологии.
Какво знаем за създаването на тази държава?
„За съжаление създаването на Волжка България тъне в мрака на вековете и на липсата на конкретни сведения. В науката на базата на свидетелствата на византийците Теофан и Никифор е приета тезата, че Кубрат има няколко наследници и освен любимият ни Аспарух – създател на Дунавска България, някои от другите негови синове също, независимо от това, че Велика Българи е победена от хазарите, успяват да запазят в някаква степен политическа автономия като най-големият брат Бат Баян остава в средищните земи на Велика България в Прикавказието“.
Какво знаем за Котраг? И наистина ли е един от синовете на Кубрат и брат на Аспарух:
„За разлика от Аспарух, който е съобщен в арменските извори, във византийски извори, Аспарух е една много коментирана личност и ние за него много доста знаем, за Котраг ние нищо не знаем“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ доц. д-р Тодор Чобанов.
Освен Котраг, знаем името на само още един владетел в 300-годишната история на тази държава
Столицата е Велики Болгар. Знаем имената на още няколко главни града, интересна е спецификата им:
„За да обясним положението с градовете трябва да започнем от там, че за разлика от Дунавска България, където имаме два основни етнически елемент и малко изнесено след това население от Византийската империя, от самото си начало Волжка България е един мултиетничен организъм, тоест ние от самото начало имам както заварени племена, които живеят по Средна Волга така и прииждащите български племена, вероятно и други. От началото на 9 век там много трайно се появява и маджарския елемент. Маджарите са угрите в историческото време, за което коментираме. Това са едни също много важни племена за разбирането на Волжка България, така че ние имаме 4-5 различни етнически компонента. Именно поради тази причина в Средна Волга има няколко града, които се борят известно време за първенство".
Волжка България, ако използваме днешната терминология, е била голяма икономическа сила:
"Финалът на историята на Волжка България е свързан с появата на един друг много свиреп завоевател Аспарух - монголите от Златната орда, които през XIII век завладяват целия регион и тогава Волжка България се прочува в ислямския свят, защото оказва героична съпротива на монголите до степен, в която те се ожесточават срещу нея и решават напълно да я унищожат, което е било типично за монголския начин на мислене. Действително се извършва голямо избиване на населението", заяви доц. д-р Тодор Чобанов.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..