Иконите са тези, които подхранват увереността, че молитвата ще бъде чута, че чудесата са възможни.
Но иконописците са онези, които ни предават заветите на светците и тяхната молитва и смиреност са тези, които могат да направят иконата чудотворна, разказва Снежана Христова от Силистра, която рисува повече от 30 години, а първата си икона прави на 15-годишна възраст върху фазер.
Днес тя подготвя икони, които да представи на Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, за да получи неговата благословия. Признание от Българската православна църква за дадената ѝ свише дарба.
Снежана е рисувала винаги, откакто се помни, но академичното ѝ образование е българска и немска филология и компютърна мултимедия. Занимава се с рекламна дейност и създаване на уебсайтове.
Когато човек гледа нарисуваната от нея икона, тя иска да долови това, което е вложила – вярата и завещаните от светеца послания. Не случайно в книгата си "Учението на Грабовой" Вячеслав Тихоплав казва, че иконописецът в процеса на работата си общува с иконата в мислите и молитвите си и създава мощно торсионно - психично поле, в самата икона, което е дълготрайно и може да въздейства върху хората. Затова не е случайно, че някои икони стават чудотворни, споделя още Снежана Христова.
Чудо е срещата ѝ в студентските години със свещеник, който по време на случаен разговор я кани и ѝ помага да отиде на двуседмичен лагер за иконописци в Клисурския манастир в момент, в който тя финансово не може да си го позволи.
Рисуването на една икона започва от правилния избор на дървесина и времето, което е необходимо, за да може тя да изсъхне.
И в основата на всичко е вярата… И колкото повече вяра изпращаме нагоре, толкова повече милост и благодат ще ни се върне от небето. Тя е тази, която може да преобърне предначертаната на човека съдба.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..