Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Марков: Днес има прекалено спекулативно-комедиантски театър

Снимка: Ани Петрова

"В един момент осъзнаваш, че това, което се случва на сцената, те вълнува и е важно за теб. Няма рационални или наследствени подтици, просто осъзнаваш, че това е твоето място".

Това разказа пред БНР проф. Пламен Марков, режисьор и театрален педагог. И сподели, че когато гледа лош театър, съжалява за обвързването си с тази професия.

"Театралите трябва да ценим това, което имаме тук. Цялото същество на театрала се подчинява на театъра - няма болест, няма починал роднина. Това е нещо като религия".

През годините той е запазил критичността спрямо работата си:

"Имам почтената амбиция да се случи най-доброто възможно нещо".

В предаването "Хоризонт за вас" проф. Марков цитира свои учители, от които е запомнил няколко урока:

"Имай 4-5 човека, в чието мнение да се вслушваш. Ако се опиташ да се харесаш на всички, ще заприличаш на Настрадин Ходжа, който се съветвал със случайно минаващи хора от коя страна да бъде прозорецът на къщата му и накрая се наложило да я направи кръгла, за да може да угоди на всеки гост".

Според него в съвременния български театър "има прекалено спекулативно-комедиантски театър с простата задача да забавлява, а това води до клишета".

Зад гърба си режисьорът има почти 100 представления. В момента работи по "Вампир" на Антон Страшимиров. Негови представления се играят в Театър София и в Сатиричния театър.

Интервюто с проф. Пламен Марков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10