Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коалиционен съвет обсъжда изпращането на военна помощ за Украйна

| обновено на 26.04.22 в 18:29
Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

Четирите управляващи партии се събират на извънреден коалиционен съвет, за да търсят консенсус по темата за предоставяне на военна помощ на Украйна. 

Премиерът Кирил Петков обяви за своя цел намирането на консенсус по темата, но към този момент постигането на съгласие изглежда все по-трудно. 

"Демократична България" и "Има такъв народ" са твърдо "за" оказване на военна помощ

Изпълнителното бюро на БСП преди няколко часа на свое заседание обяви, че ще подкрепи само хуманитарна помощ за Украйна и няма да изпрати свой човек в делегацията за Киев, водена от премиера Кирил Петков. 

Засега единствените сигурни участници в срещата, освен Петков, са Станислав Балабанов от "Има такъв народ", и Калян Икономов от "Продължаваме промяната". Балабанов беше единственият участник в Коалиционния съвет, който преди началото му обяви с какви позиции влиза в сградата на Министерски съвет. Те съвпадат с тези на лидера на партията Слави Трифонов, който е за изпращане на военна помощ, но определя като "чудовищна глупост" идеята на премиера всеки да дари по една заплата, за да се купят боеприпаси за Украйна. Балабанов съобщи как ще гласуват депутатите от "Има такъв народ" по темата за изпращане на военна помощ: 

"Нашата политическа формация ще бъде свободна, по съвест, да гласува в пленарна зала, така, че ще видим какво ще реши пленарната зала. Всеки от нас ще има позиция. Аз, първо, за това съм част от тази делегация. Искам да пътувам умишлено, за да изключа от себе си всякакви спекулации, всякаква пропаганда и да видя с очите си какво и как изглежда една война в момента на място, за да се уверя сам за себе си и на база на това ще видите и моето гласуване, но пак повтарям: "Има такъв народ" ще бъде свободен в избора си".

Политикът не очаква темата "Украйна" да стане причина за разпад на коалицията. Такъв потенциал има в друг спорен въпрос, а именно отношението към ветото за Северна Македония. Въпреки това, Балабанов не спести тежки думи за решението на БСП да не изпрати свой представител в делегацията за Киев: 

"Това е поредното, как да кажа, слабо държавническо поведение в един такъв момент. Беше важно всички да идем, за да може да добиев представа всъщност какво се случва, но това е тяхно право, тъй като това не е и в коалиционното споразумение".

Никой от другите представители на коалицията не влезе през централния вход

Петков вече обяви, че ще води делегацията в Киев.  В нея ще се включат зам.-председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Калоян Икономов и депутатът от ИТН Станислав Балабанов. От ДБ още не са решили кого да изпратят

Днес стана ясно също, че външният министър Теодора Генчовска няма да пътува до Украйна, като се надява на коалиционния съвет да се стигне до съгласие за изпращането на военна помощ.

До срещата на лидерите на четирите формации в управляващата коалиция се стигна, след като инициаторът ѝ - съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов обяви, че отменя поканата си, тъй като проектът за изпращане на военна помощ ще бъде вкаран като точка за гласуване в пленарна зала още в първия работен ден на парламента след великденската ваканция.

"Тази точка ще влезне в парламента и всяка политическа сила ще трябва да заеме позиция с "да" или "не" – няма да може повече с общи приказки да се минава покрай тази тема. Оттам нататък всеки политически играч ще си прецени как да действа", каза Иванов пред БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52