Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форумът "ЕС среща Балканите" обсъжда общия европейски път

Илхан Кючюк с бившия върховен представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини и външната министърка Теодора Генчовска на форума.
Снимка: БГНЕС

Войната в Украйна и разпределението на ваксините срещу Covid - това са само две от темите, които показват колко важни са сътрудничеството и общият европейски път - с това послание еврокомисарят Оливер Вархеи дойде у нас на форума "ЕС среща Балканите" три седмици след последното си посещение, като темата отново са споровете между България и Република Северна Македония:

"Не мога да скрия факта, че съм изключително разочарован, че все още обсъждаме този въпрос, защото мислех, че сме го решили преди две години. Сега той отново е на масата".

Междувременно министърът на външните работи Теодора Генчовска потвърди, че София остана на позицията, че българите първо трябва да бъдат вписани в конституцията, след това да бъде вдигнато ветото над Скопие:

"Това е условие, което е залегнало в декларацията на Народното събрание и в решенията на Консултативния съвет по национална сигурност. Така че за нас е условие, което трябва да бъде изпълнено"

Евродепутатът Илхан Кючюк обаче призова за повече гъвкавост:

"Според мен най-реалистичното е, ако се отмени ветото, т.е. България даде зелена светлина за първата междуправителствена конференция между периода на първата междуправителствена конференция и отварянето на първата глава, да се потърси вариант за вписването българите като конституиращ елемент".

Изискването Северна Македония да впише българско малцинство в конституцията си не се съдържа в Договора за добросъседство от 2017, нито в позициите на Министерски съвет и Народното събрание от 2019, показа проверка на "Хоризонт" в текстовете на документите. 

Като съгласувана позиция, условието се споменава непряко от президента Румен Радев след проведения на 10 януари т. г. Консултативен съвет по национална сигурност относно отношенията със Северна Македония. 

"България държи на пълното равноправие на македонските българи с останалите части от народи на Република Северна Македония, изрично изписани в тяхната конституция", заяви тогава Радев, но изискването за вписване на българско малцинство в не присъства в 7-те препоръки на Съвета към властите в 2-те страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..

публикувано на 25.07.25 в 17:48

ЕК намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи

Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..

публикувано на 25.07.25 в 17:40
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза с липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26

Постъпилили са 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за работа при високи температури

От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 25.07.25 в 16:14

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00

Президентът: До края на годината в Сухопътните войски ще започне да постъпва модерна техника

Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..

публикувано на 25.07.25 в 15:42