Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десет дарители за ремонта на катедралния храм „Успение Богородично” във Варна получиха награди

Димитър Желев е дарил най-много средства

Храм „Успение Богородично” във Варна
Снимка: БНР

Десет дарители, свързани с ремонта и позлатяването на кубетата на катедралния храм „Успение Богородично” във Варна, бяха наградени с църковни ордени от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.
"И те са повече от 100 души, защото са най-различни хора, с различно призвание. Не малко хора дадоха много средства, не малко хора дадоха доброволен труд, дадоха всичко от себе си да направят всичко най-добре максимално", каза за БНР Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.
По думите му за даренията е имало строг контрол:

"Имаше и лекари, които помогнаха, имаше определена задруга. Варненската строителна камара организира кампанията за измиването, Таньо Вълев, Христо Димитров, Пенко Стоянов, господин Ненков, Велико Желев директно даде средства, Димитър Желев най-много помогна той, защото неговият авторитет и неговите средства бяха най-много. Позлатяването стана с неговите средства", допълни за предаването "Закуска на тревата" митрополит Йоан.

Архитект Петър Йорданов, автор на проекта заяви:

"Веднъж в живота се случва такава задача. Заслужаваше си да се даде всичко и със сърце да направим задачата".

Александър Николов, който е отговарял за техническата дейност при позлатяването на кубетата каза:

"Предизвикателство беше с тези куполи да ги опокаваме и опазим".  

Миладин Вучев, собственик на фирмата - изпълнител на ремонта, допълни:

"Това е вечно, ако се поддържа няма какво да се наруши".

Владимир Вълев, бивш председател на Камарата на строителите заяви:

"Това, което пожелавам е да се обединяват около символите, които имат, защото това е изключително важно".

Димитър Желев, който заедно със съпругата си са дали по-голяма част от средствата, изтъкна:

"Аз мисля, че всички в България трябва да свикнем, че дарителството е част от нашето съществува и ние трябва да се опитаме колкото се може повече да възпитаваме нашите деца и хората, че наистина трябва да помагаме, за да може да същестува тази страна".


Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01