Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Културни войни" с Владислав Апостолов

Илон Мъск, Twitter и либералната цензура

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова

Мегамилиардерът Илон Мъск плати 44 милиарда долара, за да свали маската на днешния американски елит и окончателно да го разкрие като враг на свободното слово и институционален инструмент за ритуалното превръщане на цензурата в най-нова и най-важна "демократична ценност".

Достатъчно бе ексцентричният предприемач и най-богат човек на планетата да обяви, че купува социалната мрежа Twitter с идеята да възстанови свободното изразяване и политическата неутралност на платформата. Нищо повече. Мъск не е десен консерватор, клерикален фашист, радикален евангелист или криптофашист. За Бога, този човек прави електрически автомобили и иска да прати хора на Марс. Илон е футуристична фигура извън и отвъд удобния пропаганден модел на модерната медийна мъгла.

Ала той се различава от останалите мултимилиардери и като единствения наистина свръх, ама свърхбогат и влиятелен човек, който открито се застъпва за свободата на словото и съобщава, че има проблем с политическите пристрастия и потискането на информация в големите социални мрежи, превърнали се в основни канали за комуникация за човечеството.

Мъск е доминиращ технологичен, финансов, а вече и културно-медиен мегабос, но в същото време е аутсайдер в света на прогресивните предприемачи, директори и собственици. Той е в открит конфликт с прогресивисти като Бил Гейтс и Джеф Безос, а неговото зрелищно превземане на Twitter отключи епическа паника по високите етажи на Западната цивилизация.

Повечето влиятелни корпоративни медии синхронизирано определиха действията на Илон като "заплаха за демокрацията" и така се издадоха, че вече смятат цензурата за демократична ценност. "Ню Йорк Таймс" написа как Twitter под управлението Мъск ще стане страшно място“. "Вашингтон поуст", собственост на втория най-богат човек на планетата Джеф Безос - пусна статия със заглавие: "Пет причини, поради които сделката на Мъск за Twitter все още може да пропадне".

Най-притеснителните сигнали очаквано дойдоха от все по-авторитарната и в същото време неадекватна администрация на Джо Байдън. От Белия дом обявиха създаването на специален правителствен борд за борба с дезинформацията към департамента за вътрешна сигурност. С други думи САЩ току-що официално си направи Министерство на истината. Дни след като най-богатият и влиятелен критик на властта купи социална мрежа, превърната преди това в пропагандно крило на режима.

Ключови фигури от управляващата Демократическа партия се включиха в синхронизираната кампания за дискредитиране на Илон Мъск. Май тяхната примитивна паника и закани за "заплаха за демокрацията" всъщност крие притеснение, че купуването на Twitter е "заплаха за Демократите" и техния контрол върху социалните мрежи. Точно преди важните междинни избори за Конгреса през ноември тази година. Скорошно проучване показа, че над 90% от служителите в големите технологични компании даряват предизборно на Демократите. Идеологическият и партиен дисбаланс в САЩ е съкрушителен.

А Twitter беше ключов инструмент в президентската кампания през 2020-а и като в роман на Джордж Оруел блокира достъпа до статии за лаптопа на Хънтър Байдън, съдържащи потвърдена и вярна информация за потенциална корупция и търговия с влияние, включваща почти цялата фамилия Байдън, включително сегашният президент Джо.

Тогава медиите, службите за сигурност и Демократическата партия излъгаха, че разкритията за лаптопа на Хънтър за "руска дезинформация". Днес, след спечелените с помощта на тази лъжа и цензурата в Twitter избори, те неохотно признават, че лаптопът е реален, но правят всичко по силите си да маскират и манипулират разкритията за меко казано съмнителни бизнес маневри на Хънтър в Украйна и Китай.

Илон Мъск вече посочи как точно тази цензура е била "невероятно неприемлива". Явно това е изиграло роля за решението му да купи Twitter. Както и системното заглушаване и забраняване на безброй влиятелни гласове, оказали се неудобни за режима.

Вече няма съмнение, че най-богатият човек в САЩ е в открита информационна война с останалата част от елита, включително сегашната власт. Те ще направят всичко възможно, за да осуетят плановете му за по-неутрална и свободна платформа. Очаквайте всякакви форми на регулаторен и медиен саботаж, на сплашване, очерняне и репресия. Вече започнаха държавни проверки на бизнесите на Мъск и заваляха закани той да бъде привикан в Конгреса, за да го разпитат какво смята да прави с Twitter.

Режимът е ранен и опасен, готов е да хапе и да плюе отрова. Нека се надяваме, че роденият в Претория предприемач, инженер, изобретател, индустриален дизайнер, инвеститор, мега магнат и интернет инат Илон Мъск ще се справи с прииждащия прилив на пропагандата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, защото БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06