Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 24 май ще бъдат връчени наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“

Актрисата Цветана Манева ще получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство

Статуетката за наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“
Снимка: Светослава Кузманова

След по-малко от месец за 31-ви път ще бъдат връчени наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“. Това ще стане на специална церемония на 24 май. Голямата награда за цялостен принос ще получи актрисата Цветана Манева.  

Театър „Българска армия“ ще е домакин, както винаги, на наградите „Аскеер“ - най-старите театрални отличия у нас. Призовете се дават “от артисти - за артисти” и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. Статуетката на война с падащата каска е дело на Георги Чапкънов.  

В България няма друга толкова дълголетна неправителствена организация, която следва през всичките тези вече 31 години ясни правила - несвързаност с държавни институции и посветеност единствено на театъра, културата и духовността.  

Председател тази година на фондация „Аскеер” е актьорът от военния театър Георги Къркеланов:

"На 24 май ще бъде церемонията тази година. Най-много се радвам, когато съвпада "Аскеер" с празника на писмеността, културата. Този 31 брой на "Аскеер" ще бъде посветен на един от най-великите български възрожденци - това е светия отец Паисий Хилендарски. През 1962 година слава Богу нашата православна църква го канонизира като светец. Той е призната ренесансова личност на Европа и това ще бъде едно честване в европейски мащаб и в световен и аз съм щастлив, че режисьорът на тазгодишните "Аскеер" и сценарист Борис Радев се вля с изключителната си енергия за честването на този голям български възрожденец, благодарение на който България отново възвръща своята историческа самоличност".
Цветана Манева   Снимка: Светослава Кузманова

Актрисата Цветана Манева ще получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство. Освен десетките роли в театъра и киното Цветана Манева е почетен професор в Нов български университет и 25 години е директор на международния театрален фестивал "Варненско лято":

"Има едно състояние, в което в момента се намирам аз и една мисъл, която ми минава през главата - "Всичко това с мен ли се е случвало". Аз съм човек, който не обича да се връща назад, но всички големи събития са допринесли за това - искам не искам да се върна назад и да проследя как е вървял живота ми -  много щастлив живот чисто творчески и работно. Хоризонтите пред мен в чисто художесвен план са били много широко отворени, доверието, с което съм била възнграждавана и хората, които са искали и са ме включвали в проектите си е много голямо, винаги съм била изправена пред изпитанието и усилието непременно да защитя това доверие". 

Сред носителите през годините на голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство са били Ицхак Финци, Георги Калоянчев, Йордан Радичков, Валери Петров, Стоянка Мутафова, Наум Шопов, Петър Слабаков, Татяна Лолова, Стефан Данаилов, Васил Михайлов. 
А кои са номинирани в различните категории за тазгодишните награди "Аскеер" ще разберем на 9 май.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30