Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Кадиев: Санкциите от Русия са огледален образ на тези от ЕС

Георги Кадиев
Снимка: БГНЕС

"Санкциите от Русия са огледален образ на санкциите, въведени от Европейския съюз. Санкциите ще ни се отразят тежко заради зависимостта ни и от руски газ и петрол".

Това коментира пред БНР Георги Кадиев, бивш депутат и зам.-министър на финансите, във връзка с новина, която той сподели, че руският президент Владимир Путин е подписал указ за ответни икономически санкции като реакция на "неприятелските действия на някои чужди държави и международни организации". Това се съобщава и на сайта на Кремъл.

Ройтерс посочва, че съгласно указа се забранява износа от Русия на стоки и суровини за чужди физически лица и организации, включени в санкционния списък. Забраняват се също сделките с чуждестранни физически и юридически лица, попадащи под ударите на руските санкции, и се позволява на руски физически лица и организации да не изпълняват задълженията си към тях, допълва БТА.

Путин нареди на руското правителство в 10-дневен срок да определи списъка с лица и компании, попадащи под ударите на ответните санкции на Русия, както и да разработи "допълнителни критерии" за редица сделки, които също могат да станат обект на санкционни мерки.

Кадиев подчерта, че вече трябва да се мислят спешни мерки и даде пример с държави, които намаляват температурата на топлата вода, а в Германия се обсъжда намаляване на скоростта по магистралите с 10 км.

"Мерките няма да са само в посока заместване на руския газ или на руския петрол, но и в посока свиване на потреблението. Ще има и въздействие върху икономиката. Рецесията в ЕС вече е почти задължителна".

В предаването "Нещо повече" той допълни, че спад на икономиката ще повлече след себе си и загуба на работни места. И сподели, че не желае България да играе в шахматна игра САЩ - Русия и "накрая ядрените бомби да се изсипят върху нас".

Интервюто с Георги Кадиев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея.  Той припомни,..

публикувано на 31.07.25 в 19:45

Ресорната комисията в НС прие промени в Закона за предучилищното и училищното образование

На второ извънредно заседание тази седмица комисията по образование одобри  на първо четене  промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Мнозинството подкрепи само промените, предложени от Министерския съвет.  Ресорният министър очаква те да бъдат обсъдени и окончателно приети след депутатската ваканция.  Без гласовете на..

публикувано на 31.07.25 в 19:38
Пожарът в Пирин погълна хиляди декари гори.

На седмия ден огнената стихия в Пирин беше овладяна, валя обилен дъжд

Пожарът в Пирин е локализиран. Н а седмия ден огнената стихия беше овладяна благодарение на обилния дъжд, който валя през целия ден.  Локализираха пожара в Пирин, дъжд вали в района на с. Илинденци Евакуираните преди два дни хора се прибраха по домовете си. В Пирин огнената стихия превзе над 50 000 декара Седмият ден от пожара над село..

публикувано на 31.07.25 в 19:29

Засилват мерките за сигурност при обмена на левове с евро в малките населени места

МВР и "Български пощи" засилват мерките за сигурност при обмена на левове с евро в малките населени места, стана ясно на седмичното заседание на координационния механизъл за въвеждане на европейската валута към премиера Росен Желязков.  "Български пощи" са подписали всички договори за доставка на необходимата техника за обмяна, актуализират се..

публикувано на 31.07.25 в 19:07
 Рая Назарян - зам.-председател, Кирил Добрев - и член на Комисията по превенция и противодействие на корупцията на НС на заседанието на 31 юли 2025 г.

Определиха комисията, която ще изслушва и оценява кандидатите за членове на КПК

Парламентарната антикорупционна комисия определи на заседание състава на номинационната комисия, която ще изслуша и оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията.  Това са Невена Милова   - главен секретар на Министерството на правосъдието , адв. Нина Седефова – член на Висшия адвокатски съвет, Калин Калпакчиев..

публикувано на 31.07.25 в 18:49