Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На сигурно място срещу голямата жажда" - бирарията, която работи само в неделя и на празници

Снимка: Ангелина Пискова

На 20 километра от столицата на Европа - Брюксел се намира бирария, която не бие на очи с мащаби, а точно обратното - тя е малко и уютно местенце в градчето Ейзеринген. Носи името "На сигурно място срещу голямата жажда", а неин собственик е Кюрт Панеелс.

"Зад къщата има замък, в него са живели двама барони. Те са дали името и на кръчмата, когато е била построена. Това става през 19-ти век и ние го запазихме. Решихме, че е наша, местна традиция, и няма да го променяме", разказва Ян Панеелс, пивовар и племенник на собственика на бирарията
Бирарията е построена е през 1842-ра година с тухли, останали след градежа на местната църква
Интересното е, че работи само в неделя и на църковни празници.

"Всъщност, моят чичо е градинар. Той си има работа, а това е само хоби. Семейството се зае с това през 2000-та година и то защото това беше една от последните кръчми в градчето. Затова решихме, че ще е срамота такова наследство да изчезне".
Тогава семейтвото я купува от 80-годишна жена и ѝ прави малък ремонт. Освен бирария, в сградата се е помещавала и сладкарница
21-годишният Ян Панеелс е най-младият пивовар в Белгия, а вероятно и в света. Започва да се занимава с тази дейност на 15 години заедно с приятел на баща си. Варят 6 вида бира от марката "Гронкел" на името на Францискус-Йозефус де Гронкел, виден адвокат в градчето. 
Единствено в този регион се произвеждат видове от вида "Гьоз" и "Крик". Панеелс вари също "Гьоз" и "Ламбик", които се правят чрез спонтанна ферментация на диви дрожди, а те виреят само в този регион. Става дума за т.нар. тип "кисел ейл", в който не се слага дори щипка захар. Част от продукцията включва и плодов ламбик. Ейлът може да е троен или четворен в зависимост от съдържанието на алкохола. 
"На сигурно място срещу голямата жажда" е микропивоварна, която произвежда годишно едва 8 хиляди литра. Ян казва, че е обичайно тук да идват хора от цял свят:

"Има хора, които в неделя отиват на църква и след това винаги минават при нас да пият по нещо. Днес имаше хора от Бразилия, Полша, Съединените щати, Канада, понякога идват и от Австралия. Особено ни харесва това, че хора от града седят до хора от цял свят и просто си говорят, макар техният английски да не е много добър. Чудесно е да видиш как непознати разговарят помежду си". 
Снимка: Ангелина Пискова
Войната в Украйна е повлияла в известна степен на бизнеса, защото хората са уплашени от все по-високите цени на енергията и пестят пари за ток и от удоволствието да седнеш на бира. Панеелс обаче признава, че са били по-засегнати от пандемията от Covid-19. 

"Бяхме затворени в продължение на година и половина до миналото лято, когато отново възобновихме работата си. Решихме да не работим толкова време, въпреки че ни бяха разрешили да отворим, защото не искахме да налагаме толкова много ограничения на хората, които идват тук. Искахме да е толкова забавно, колкото беше и преди".
 
Всяка година Ян и чичо му организират заедно с асоциацията на любителите на бирата "Гьоз" "Нощ на голямата жажда" - нещо като международен фестивал на бирите "Гьоз" и "Крик" в региона. Обикновено това се случва през април.
Повече за бирарията можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01