Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Победителите в Националния фестивал на българското кино ще бъдат обявени на 15 май

Фрагмент от плаката "В сърцето на машината"

Над 60 български игрални, документални и анимационни филми бяха включени в афиша на Националния фестивал на българското кино, който организира Съюзът на българските филмови дейци. Това е най-големият по замисъл форум за постиженията на българското кино. Прожекциите бяха в Дома на киното, безплатни. 

Фестивалът на българското кино носи името на Васил Гендов, роден преди повече от 130 години и автор на първия български филм „Българан е галант“, прожектиран за първи път през 1915 г. Целта на форума е да се представи и отличи най-доброто от най-новото в българското кино, излязло през последните 18 месеца. 

Сред акцентите на фестивала е лентата "Не те харесвам" на режисьора Борислав Костов, който е автор на сценария заедно с Любен Чаталов. 

"Не те харесвам" е вторият пълнометражен филм на Борислав Костов. Премиерата му беше на фестивала "Златна роза" във Варна миналата година и третира темата за бежанците. 

"Съдбата на скитника" на Ана Китанова е нейният първи филм като режисьор. Лентата е документална и разказва историята на 75-годишния Павел Йосифов – колоритна личност, която живее в къщичка от кал без ток и вода. Китанова казва, че е срещнала този човек в една гора, близо до Трън.  

"В сърцето на машината" е на режисьора Мартин Макариев и имаше премиера у нас през март, а месец по-рано лентата бе на европейско турне в над 20 града в Германия, Англия, Шотландия, Ирландия и Франция.

Действието на филма се развива в един от цеховете на "Кремиковци", в който работят затворници, осъдени за тежки престъпления. Ролите са поверени на утвърдени актьори като Христо Шопов, Ивайло Христов, Юлиан Вергов, Александър Сано, Христо Петков, Валери Йорданов, Башар Рахал.  

В програмата на Националния фестивал на българското кино е включен и филмът "Януари" на Андрей Паунов.

Самуел Финци, Йосиф Сърчаджиев, Захари Бахаров, Малин Кръстев и Борислав Чучков се събират заедно за филма "Януари", който ни пренася насред нищо с много сняг, мъже и една гарга, откъснати от света заради снежна буря. 

Кои ще са победителите в Националния фестивал на българското кино ще стане ясно на 15 май на специална церемония в Народния театър "Иван Вазов". 

Голямата награда ще бъде обявена от почетния гост на събитието Кшѝщоф Зану̀си. Фестивалът ще отличи най-добрите филми в три конкурсни секции: за игрално, документално и анимационно кино, ще оцени постиженията на всяка една професия в киното, както и труда на филмови теоретици и критици. Предвидена е и Специална награда за цялостно творчество. Председателите на журитата са Петър Вълчанов (игрално кино), Андрей Паунов (документално кино) и Златан Радев (анимационно кино), а членове – известни режисьори, оператори, актьори, сценаристи, кинотеоретици и критици.  

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06