Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинските бежанци в Банско на кръстопът след 31 май

Бежанци от Болград, пристигнали в Благоевград в края на март
Снимка: БГНЕС

Бежанците от Украйна, които масово бяха настанявани в хотели, се питат какво ще се случи с тях след 31 май, след като държавата обяви, че приключва мярката за финансиране на разходите по настаняването и изхранването им в туристическите бази и частни квартири. 

Грижата за хората, избягали от войната, се превръща в нарастващ проблем, а доброволчеството е на изчерпване.

В зимния курорт Банско бежанците вече са близо 20 процента от местното население.

Въпреки че десетки хотелиери в Банско декларираха готовност да настанят бежанците и да им осигурят работа, към момента решение няма. Потокът от търсещи подслон обаче не спира. Местата за настаняване са на изчерпване, казва пред БНР Анна Бангеева, която преди годиниидва от Киев истава разложка снаха. Тя е била инженер в гражданската авиацияна Украйна, има и собствен бизнес, унищоженот бомбардировките.

Анна Бангеева   Снимка: Личен архив

От началото на бежанската вълна Бангеева елокомотивът в доброволческия център в Банско. Занимава се с всичко - документи, комуникация с институции, настаняване, дарения, изхранване. Най-важната ѝ грижа е за десетте бебета и бъдещите майки, за които медицинската грижа не може още дълго да е безплатна. Неизвестността обаче е основният проблем, с който не може да се справи.

Около 1500 души са настанени в района на Банско, казва Анна. По думите ѝ в малки хотели все още се намират места.

"Наши съграждани, настанени в хотели, получават уведомления, че трябва да напуснат и да бъдат преместени в лагер за бежанци, в социални центрове. Ако няма продължение на програмата, трябва да съберем поне 800 човека от Банско и някъде да ги караме. Къде, не знам. Очакваме финалното решение."

За Анна Бангеева най-добрият вариант е програмата за настаняване на бежанците да бъде продължена. Има много хора без средства, допълва тя и дава пример с пенсионери, които са пристигнали с евакуационни автобуси и нямат възможност тук да получават пенсиите си.

Бангеева признава, че ресурсът на доброволците е ограничен. Тя изразява разбиране, че съпричастността с времето намалява.

Всички бежанци в Банско са заявили готовност да работят каквото и да е,за да могат сами да поемат разходите си. Хотелите също имат нужда от персонал. Сред бежанците има и висококвалифицирани специалисти, които работят за международни компании от IT сектора.

Сред украинските бежанци, настанени в Банско, има и немалко медицински специалисти, които могатда запълнят болезнения дефицит втази сфера или поне да имат условия да помагат на своите сънародници, смята Анна.

"Те имат диплома, трудов стаж, опит. Не знаят езика, но могат много бързо да се включат в работата."

Анна Бангеева мечтае за дните, в които всички бежанци ще се върнат обратно в родината и "като пчелички ще изградят дома си отново".

"Народът ни е много трудолюбив и много държи на земята си."

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38