Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев: У нас няма лаборатория, която ще скочи на строителните фирми

Системата за пътна безопасност у нас не работи и катастрофите ще продължават, смята директорът на Института за пътна безопасност

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

В износващия слой на новите пътища, които се ремонтират в момента, не се използват фракции и камъни с достатъчна плътност, след няколко месеца пътят полира и няма достатъчно сцепление, алармира в интервю за БНР Богдан Милчев, който оглавява Института за пътна безопасност. 

"Такива изследвания нито АПИ, нито Областно пътно управление извършват. Лабораториите, които ги извършват, са пряко свързани със строителните фирми, които извършват тези ремонти и са абсолютно зависими от тях. Ако не допуснем международна експертиза, сформирана от българското правителство, за да установи за последните 2 години асфалтът, който се полага, дали отговаря на нормативните изисквания или се слагат некачествени материали, поради които загубваме управление, не можем да спрем навреме, когато падне дъжд, излитаме от пътя – всичко това трябва да започне да се променя."

"Няма в България лаборатория, която ще скочи на строителните фирми", категоричен е Богдан Милчев.

Според него системата за безопасност на пътя у нас не работи и катастрофите ще продължават.

"Непрекъснато говорим и настояваме държавните институции да създадат механизми за мониторинг на цялата транспортна система от гледна точка на безопасността. Не да чакаме да стават катастрофи и гражданите да си решават сами проблемите", коментира Милчев в предаването "Хоризонт до обед".

Катастрофа на Подбалканския път  Илюстративна снимка: БГНЕС

Конкретен пример за това е сопотското село АневоЖителите на селото поискаха повече пешеходни пътеки и ограничители на скоростта, след като през април двегодишно дете загина при катастрофа.

Според кмета на селото Николай Николов това "ще доведе до намаляване на конфликтите на пътя и до желаната безопасност в този участък на подбалканския път".

"Движението е много интензивно и предполага всеки момент да се получи конфликт", допълни Николов.

"В най-кратък срок ще бъдат изпълнени всички мероприятия", увери пред БНР инж. Петър Попов, началник на Областното пътно управление в Пловдив.

Няма подадени други подобни сигнали от жители на населени места по Подбалканския път, уточни Попов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06