"Пророчески ни се стовари да се следва една линия, да се информира по един начин. Доживяхме пълната нетърпимост към онези журналисти, които се осмеляват да имат собствена гледна точка и да я отстояват. Това за мен е все още необяснимо, от друга страна е покъртително и много болестотворно за медийната среда, за медийния климат, за здравето на медиите."
"Имаме едно откровено цитиране на опорки, на лозунги, на праведни, правоверни фрази, а това в пропагандата се нарича хиподермична игла. Твърде е подкожно, когато заиграваш с емоциите на хората, когато ги караш да се чувстват от правилната общност, от хуманната общност, на тях им е по-лесно. Защото и бездруго се живее трудно днес", коментира Соня Момчилова в предаването "Политически НЕкоректно".
СЕМ се ползваше с образа на бухалка, а сега търпим упреци, че не сме твърда ръка, че не санкционираме и репресираме достатъчно, изтъкна Момчилова.
"Че не сме ситното сито, през което да отцедим чистото злато в ефира."
Относно предстоящия в края на юни избор на генерален директор на БНТ Соня Момчилова посочи:
"Това трябва да е независим политически човек, задължително с опит в медиите, който да е дишал телевизионен или радио "керосин", който да познава проблемите на един много тежък организъм, и застаряващ, какъвто е БНТ. Не си представям авантюрист, по-скоро визионер, с много опит. Телевизията има нужда от помъдряване. От опитни хора, които могат да отстояват и толерират личната позиция."
Всеки повод да се говори за разширяване на СЕМ е опит за допълнителното му политизиране, смята Момчилова, според която сегашният брой на членовете на регулатора е достатъчен.
По темата за промените в Закона за радиото и телевизията председателят на СЕМ изтъкна, че не знае "коя е версията, върху която трябва да се съсредоточим".
"Този закон ограничава, но не е невъзможно в неговите рамки да се вземат добри и здравословни решения за медиите."
Заседанията на СЕМ ще се излъчват и ще могат да бъдат наблюдавани в реално време, съобщи Момчилова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"