Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Братоева и Ани Йовева са майсторки на колани и шевици

Снимка: Здравка Маслянкова

Изкуството, създадено с конец, игла и стан, е закодирано в ДНК-то на българските жени, които пазят и предават красотата на везбата и тъканта. Обединили са се в Националното сдружение „Седянка“. Две от тези майсторки са великотърновката Десислава Братоева и самоковлийката Ани Йовева. 

Казват за майсторките на приложни занаяти, че са богати не само на дарби, но и на мечти, защото откривателските им неспокойни души са все жадни за ново и ново от забравените занаяти на старите българки. Една от бунтарските души в националното сдружение „Седянка“ е великотърновката Десислава Братоева, преподавател по пиано в най-голямото училище в областта и наследница на Симеонка Стойчева, жената, която е една от основателките на задругата на майсторите на художествени занаяти в София. За баба си Десислава Братоева разказва:

Десислава Братоева  Снимка: Здравка Маслянкова

„Жена, която е издирвала, съхранила паметта на българските национални традиции в областта на битовата тъкан".

Тя заяви, че битовата тъкан и изкуството я зареждат със светлина, с искра, даже и вдъхновение.

"От малка съм научена като нейна следовница да работя, но тъй като моята професия изискваше повече работа около музикалния инструмент, това остана като топлина в душата ми, която няма да забравя“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Симеонка Стойчева предаваше занаята си почти до своето столетие. На 94-годишна възраст великотърновската майсторка създаде своя страница в социалните мрежи, за да учи жените, които искаха да усвояват тънкостите на тъканта. Внучката Десислава Братоева се е посветила на изработката на колани, за които разказва:

Характерно е начинът на изработка, защото всеки колан има свой начин, своя техника. Едни се работят от вълна, втори от коприна, трети колани могат да се изработят от пашкули. Други пана се правят с кожи. Начинът, по който се правят, е съвсем различен от начините, които по домашен бит сме учили. Много интересна техника е работата с гайтан, която баба ми често препоръчваше на нейните следовници. Да пипнат и усетят децата вълната, да могат да направят коланче от три вързанки, после пет, който може – от дванадесет. Тя имаше желание децата да се докоснат до истинския материал, а не пластмаса, материалът, който в момента се работи в училищата предимно“. 

Ани Йовева      Снимка: Здравка Маслянкова

Майсторлъка си на десетки жени е предала и самоковлийката Ани Йовева от сдружение „Седянка“, която е от Самоков, всепризната майсторка и изследовател на шевиците. Наскоро във Велико Търново Ани Йовева проведе майсторски клас по самоковска шевица:

„Особеностите на тази шевица е, че е много пъстра, много колоритна. В Самоковско е разполагана най-вече по ризите на млади моми на омъжени булки. Върху ръкавите е отделяно особено голямо внимание за начина на изработката на тази шевица, за големината ѝ. Там са разположени цели композиции, които могат да бъдат абсолютно самостоятелни, завършени произведения на изкуството“. 

Слънцето е основният мотив, който се бродира в центъра на композицията по ръкавите на ризите със самоковска шевица, разказва Ани Йовева:

"Има едни големи червени или оранжеви форми, около които се разполагат флорални елементи, животински фигури могат да се наблюдават, различни древни символики, свастики, цветя. Даже си имаме една композиция, която си е кръстена слънцето“.

Различни са и шевиците, които майсторките правят върху пазвата на самоковските ризи:

Има едни червени парчета плат, които са избродирани допълнително с разноцветни конци. Вертикална е композицията. Най-различни неща има избродирани, като се започне от цветя, има едни композиции, които ми напомнят на свещички или на светици с ореол. Това е, за да измолят благодат, плодородие от Бог“, обяснява Ани Йовева. 

И докато ги има майсторките като Ани Йовева и Десислава Братоева и десетките други жени от „Седянка“, красотата на изкуството, създадено с игла, конец и стан, ще го има и пребъде.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14