Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институциите се страхуват от гражданите и повече са склонни да се затварят, отбелязва Радостина Ангелова от "Глобъл метрикс"

Проучване: Гражданите не умеят да се сдружават в името на общи каузи

Атомизацията на обществото е довела до затваряне в личното пространство, отчита Индекс на гражданското здраве

Снимка: БГНЕС

"Може би сме на средата или малко преди средата по пътя към идеалното състояние на гражданско здраве, което създава възможности за всички социални групи да участват в обществения живот, в процеса на вземане на решения, да бъдат коректив на институциите." Това каза в предаването "Хоризонт до обед" Радостина Ангелова от "Глобъл метрикс" за проучването Индекс на гражданското здраве на Софийска платформа. Индексът отчита стойност близо 5 по десетобалната система.

Индексът показва, че е налице неумение на институциите да провеждат диалог и липсват утвърдени практики за това, отбеляза Ангелова.  

"Институциите като че ли се страхуват от гражданите и повече са склонни да се затварят, отколкото да развиват този диалог и да го водят постоянно. От друга страна обаче забелязваме и доста слаб капацитет в гражданите да участват в този диалог."

"Липсва организационна и институционална култура. Силната индивидуализация и атомизация на обществото доведе до затваряне в личното пространство, поради което възможността да участие чрез създаване на различни форми, платформи, чрез институционализиране на гражданското участие много отслабна. Гражданите не умеят да се сдружават в името на общи каузи, в търсенето на общи решения, което се отразява негативно на възможността да бъдат коректив на институциите. Отдръпването от политическото също е много силно, поради което гражданите не са склонни да участват в каквито и да е политически проекти. Имаме много слабо участие и на избори – нещо, което в последните години започна още по-отчетливо да се проявява", коментира пред БНР Радостина Ангелова.  

От една страна гражданите смятат, че демокрацията в България е под заплаха, но същевременно не могат да изработят достатъчно механизми, за да се възстановят демократичните принципи, изтъкна тя.

"И да се намери сполучлива формула, чрез която гражданите да участват."

Дори на местно ниво степента на заинтересованост и капацитетът за участие за решаване на местните проблеми са доста слаби, сочи проучването.

Готовността за сдружаване е доста слаба, младите поколения нямат подобна организационна култура, обобщи Ангелова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките е по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09