Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Панайотова:

В "Шахнаме: Сказание за Зал" зрителят припознава себе си повече в Изтока, отколкото в Запада

"Следвахме ритуалите на древното разказване на истории в Иран"

Снимка: Иван Дончев

Театър "Азарян" в НДК представя "Шахнаме: Сказание за Зал" под режисурата на Елена Панайотова. Спектакълът се завръща на сцената, след като получи и  награда "Икар" за авторската музика на Николай Иванов. Постановката има и номинации за другата престижна театрална награда - "Аскеер".

"Интересът е многопластов. Разбира се, има нещо екзотично и интересно, което привлича зрителя. Това е текст, който се базира на древен персийски епос – класика под закрилата на ЮНЕСКО, за ценностите, които са нематериални и трябва да бъдат запазени. Това са безкрайно интересни истории, които пренасят послания от древността и под формата на приказка за възрастни, българският зрител е лесно да припознае себе си повече в Изтока, отколкото в Запада", каза в предаването "Хоризонт до обед" Елена Панайотова. 

В спектакъла има неща, нетипични за българския театър – музика на живо в изпълнение на Марина Великова и Николай Иванов, основатели на група "ОМ", отбеляза Панайотова.

"Това са крачки към раждането на театъра, когато всичко се е случвало на живо. Освен магията, спектакълът като че ли образова също така, носи мелодии, непознати, от едно друго време."

"Подхождам почти като изследовател. Подготовката на спектакъла отне около две години - много внимателно да помислим и как да подходим, така че това да не прилича на етнографски експонат, театрален. Дадохме съвременна трактовка, но следвахме ритуалите на древното разказване на истории в Иран. Интуитивно се опитахме да разкажем историята, верни на тази култура. Моят импулс е да открия следите на моите прадеди – когато някъде прабългарите са минавали по онези земи", сподели Панайотова пред БНР.

Спектакълът вече гостува с успех в Техеран.

"Шахнаме разказва за предислямската история на човечеството. Без персийската цивилизация нямаше да може да съществува човечеството."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35