Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Като човечество не сме си взели уроците от предходната война

"Как е възможно цивилизация, която претендира за постижения, да се втурне в поредната война"

Жюстин Томс
Снимка: Ирина Недева

"За нас като хора, за да продължим напред, е нужно да разберем мотива. Мотивът е този, който е докарал човек до ужасно деяние, което извършва. Защото това явление е плод на това време, на всички обстоятелства, които са го позволили. Имахме Хитлер, в момента имаме Путин – образи, които доста идентично действат. Очевидно и като човечество не сме си взели всички уроци от предходната война, за да допуснем това." 

Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" Жюстин Томс, дигитален експерт, маркетолог, преподавател и автор на романа "Лунна светлина", който проследява събития от времето на арменския геноцид до социализма.      

"Винаги много ме е вълнувало как е възможно цивилизация, която претендира за постижения, да се втурне в поредната война. След Първата световна да стигне до Втората световна. Как въобще е било възможно", допълни Томс.

"За мен темата за идентичността, за родината, кой съм аз е много важна години наред, затова се втурнах да я изследвам през тази специфична епоха – специфична не само за арменците. Това е времето на Първата световна война, след това идва Втората световна война, след това и социализмът в голяма част от Европа, в България включително. През призмата на идентичността, какво ни прави хора, доколко е важно това какъв си – разнищих историята", разказа Том за книгата си "Лунна светлина".

"Изричайки го за миналата епоха, за 100 години назад, всичко това днес като че ли звучи плашещо познато, защото живеем в епоха, в която се случват същите неща", отбеляза авторката.

"Около 50% от историята е семейната ни история. Много силен мотив имам да работя по тази тема. Бягайки от едното зло, моето семейство попада в друго зло и само защото са по-начетени и предприемчиви, стават жертва на новия строй – социализма", сподели Жюстин Томс.

Жюстин Томс посочи още, че "този път като че ли не сме толкова гостоприемни спрямо украинските бежанци". 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48