Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на "Блаженият" в Русе - филм разказ за любовта в тежки времена

От 3 юни можете да гледате продукцията в киносалоните на цялата страна

Проф. Станимир Трифонов
Снимка: Ася Пенчева

На 27 май зала "Европа" на Доходното здание в Русе се оказа тясна за стотиците зрители, дошли на световната премиера на филма "Блаженият". Тази прожекция бе жест на благодарност от страна на снимачния екип към града и хората му, които за пореден път оставиха духа и лицата си в кинолента с подписа на режисьора Станимир Трифонов.

В Русе киното си е у дома. Този град като че ли обича да се снима, да показва красивото си лице, дори да кокетничи пред камерата. И режисьорите усещат тази негова жажда да е на екран. Така пленен от Русе и Дунав е и Станимир Трифонов, чийто филм "Блаженият" очаквахме от дълго време.

"Този филм "Блаженият" е поредния русенски филм в моята кариера. Задава се следващ, после ще ви кажа, много русенски също", каза за БНР проф. Трифонов.

Филмът е създаден по книгата на Емил Андреев "Боби Блажения и Другия американец", а двете главни роли са поверени на дебютантите на голям екран Александър Тонев и Лорина Камбурова, която си отиде точно преди година на 27 май.

"Това е дебюта на Лорина в голяма роля, главна. Тя само в сериали беше. Играеше в американски продукции, малки роли".

Заедно с дебютантите артисти историята за Боби Блажения разказват Параскева Джукелова, Стефан Денолюбов, Цветан Алексиев, Любен Чаталов, Николай Урумов и други вече познати лица от екрана.
Става дума за любов - истинска, драматична, която кара онази буца да застане в гърлото и да не може да премине нито нагоре, нито надолу без сълзи.

"Този филм не е политически филм. Той е любовна драма, тежка любовна драма, в тежко време. Тук има три епохи снимани, направени", допълни за "Хоризонт" режисьорът проф. Станимир Трифонов.
Епохите, за които говори режисьорът Станимир Трифонов, са разделени от Втората световна война. Първоначалният замисъл е бил премиерата да е на 1 септември 2019 г, когато се навършиха 80 години от избухването на войната, която преобръща живота на героите в разказа. Така или иначе премиерата сега съвпада с друга война.
Снимките на филма "Блаженият" започват през 2018 г. и протичат изцяло в Русе. Оператор е Кирил Проданов, а музиката е на Георги Стрезов.

На 31 май в Дома на киното ще е премиерата на филма в София, а от 3 юни можете да гледате продукцията в киносалоните на цялата страна.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57