Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България - дела и документи": Приносът на Борис I за духовното развитие на България

Доц. Георги Николов: Борис I е направил пробив в тогавашната църковна организация

Доц. д-р Георги Николов
Снимка: Лъчезар Цветков

Срeд плеядата на велики фигури в българската история Борис I блести като един от най-големите реформатори. Той е човекът, който определя църковното и просветно развитие на българите.

"В средновековието е било изключително важно не само владеенето на територия, но и присъствието на население в нея. Борис I, идвайки заварва от своите предци една огромна държава, която се простира от средния Дунав до Днепър и Днестър, от Трансилвания на Север до Бяло море на Юг и включва почти цялата историко- географска област - Македония. Тази територия е населена с огромно население. Това население е трябвало да бъде привлечено към управлението, защото в противен случай то би могло да предприеме действия за откъсване на държавата, каквито е имало и по-рано", каза за БНР доц. д-р Георги Николов, преподавател в историческия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски", за дейността на цар Борис I.

На въпрос как Борис I  използва политическото противопоставяне между Рим и Константинопол за българската кауза, свързана с покръстването, доц. Николов отговори:

"Именно там е неговата най-голяма сила, и то не толкова с покръстването, колкото с изграждането на самостоятелна църква".

По думите на доц. Георги Николов Борис I е направил "пробив в тогавашната църковна организация, в тогавашния свят, наричан пентархия в църковно отношение".

"Това ще рече управление на петте църкви - Антиохия, Александрия, Рим и Йерусалим. В Цариград са очаквали, че той ще възобнови старата византийска църковна организация, но това не се е случило и именно затова той се е обърнал към Рим, опитал се е и от там да получи самостоятелност на църквата, но това не се е случило", допълни за предаването "Рано в неделя" доц. Николов.

Според преподавателя със своите действия Борис I е постигнал православното изповедание на българския народ преди 1100 години.


"И досега ние сме православни християни. Ето как за хилядолетие това, което той е направил оказва влияние в нашата история,  това до някаква степен е изградило специфичен наш национален характер. Друг е манталитета на хората в католическа Европа, друг е манталитета на хората в православния свят и разбира се нашите собствени специфики като българи, всичко това до голяма степен се дължи на Борис I".


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11