Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители и гости на София се докоснаха до традициите на страни от Африка

История, култура, традиции на Африка
Снимка: Славена Илиева

В София отбелязахме Деня на Африка – дългоочакван, топъл, колоритен празник, който с всяко представяне привнася културата, вкуса и усещането за онези далечни земи, които завоеватели от различни нации са впервали поглед и са тръгвали из морета, океани. Посолства, културни центрове, неправителствени организации, свързани с Африка представиха културите, традициите, кулинарията на своите народи.

"Африка се характеризира с много богато и разнообразно наследство, което се вижда и в многообразната и многобройна идентичност, а в последствие всички те се преобразуват в една обща, а именно тази на африканската идентичност. Африка все повече напредва в своето развитие и просперитет - нещо, което се е наблюдавало и в миналото. Целите, към които се стремим е подобряването на условията на живот, справянето с недостига, развитието и недохранването, които са и целите на Програмата 2020. Усилията на африканските държави и Европейския съюз продължават да са все така силни - развитие, компетентност, здравеопазване, образование, инфраструктура са катализатори за постигане на по-устойчиво развитие. Енергийни, морски и икономически ресурси са част от нашето сътрудничество. Но цели две години бяхме лишени от невъзможността да честваме заедно през месец май денят на Африка и разбира се от икономическа гледна точка, тази пандемия повлия отрицателно за развитието и взаимодействието с този континент, както и постигането на поставените цели. Но пандемията обърна и друга страница в историята на Африка - тази на солидарността, на братството, както и доказа  нуждата от по-тясно сътрудничество. Отправям специална благодарност към дипломатическите мисии в България за подкрепата на българските власти, специално в лицето на Министерството на външните работи и кметството на София, както и благодарност за възможността подобно събитие да има отзвук през този месец. С пожелание за дълголетно братство и сътруничество между нашите народи ", каза Н.Пр. Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Марко в София, която откри събитието и отправи приветствие към гостите на събитието.

Официално откриване на Деня на Африка в София  Снимка: Славена Илиева

Джамал Лазуми от Либия, живее и работи в България повече от 40 години, владее български език до съвършенство и сподели за БНР:

"Либия се намира в Северна Африка, граничи с Египет, Алжир, Тунис, Судан, Чат, Нигер" .

В Либия сватбите са свързани с много ритуали, а продължителността е няколко дни. Типично ястия е кускус, което се приготвя по традиционна домашна рецепта.


Ден на Африка в София  Снимка: Славена Илиева

Кофи Бабон, жител на Гана, живее в България от 32 години и също знае български език, следвал е в България и има бизнес. Той заяви:

"Всеки бял човек, който влезе в моята държава - Гана трябва да има облекло като моето и винаги е добре дошъл. Гана е много богата, тя е един от най-големите производители на какао в света".

В България също има засадени какаови дръвчета и можете да ги видите в Ботаническата градина.

История, култура, традиции на Африка   Снимка: Славена Илиева
Албена Джоунс е един от съорганизаторите на събитието. Тя добави следното:

"Имахме включване от 7 посолства и три консулства. Освен типичните страни, които всяка година срещаме в Дена на Африка, този път имахме включване и от Нигерия, тъй като вече има посланик, който е базиран в Румъния, но е акредитиран и в България".

История, култура, традиции на Африка  Снимка: Славена Илиева
На Деня на Африка е организирана и благотворителна инициатива - събирани са средства за Фондация "За нашите деца".

История, култура, традиции на Африка  Снимка: Славена Илиева

История, култура, традиции на Африка    Снимка: Славена Илиева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31