Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Центърът за деца с увреждания в град Дебелец помага на 83 деца с различни ментални и физически проблеми

Празник на усмивката и приятелството в Центъра за деца с увреждания в град Дебелец
Снимка: Здравка Маслянкова

В празник на усмивката и приятелството се превърна днешният ден в Центъра за деца с увреждания в град Дебелец, до Велико Търново. 83 деца получават различна подкрепа от лекари, рехабилитатори, психолози, логопеди, музикален педагог, кинезитерапевт.

"Държавната и обществената грижа за децата с увреждания е напреднала, проблемът е в липсата на млади кадри, които да провеждат терапията и заниманията с децата", казва директорът на центъра д-р Анелия Георгиева.

Без тези специалисти, децата ни нямаше да постигнат напредък в развитието си, споделиха родители, дошли на днешния празник. 

От 69 години в град Дебелец до Велико Търново съществува домът, който първоначално е създаден за изоставени деца, през годините претърпява няколко метаморфози, породени от социалните реформи в страната. През миналата година стана Дневен център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания.  

83 са децата с различни ментални и физически проблеми, които посещават центъра в Дебелец, заяви неговият директор д-р Анелия Георгиева: 

"Броят на децата с увреждания се увеличава, за нещастие, доста. Доброто е това, че обществото все пак узря да не изоставя собствените си деца, а да прави всички възможно децата му да постигат ниво за самообслужване, за отглеждане. Борим се с проблемите на децата и смятам, че успяваме доста много“. 

Д-р Анелия Георгиева

Децата са постигнали голям напредък в развитието си, споделят родителите: 

"Моят внук за една година и няколко месеца има голям напредък и започна даже да говори“. 

"Тази среда е подходяща за него, с детски аутизъм е. Има доста голям напредък. Вече говори, защото той не говореше до 3-годишен и сега се развива доста добре“. 

"И е хубаво, че те не помагат само в една насока, а и за цялостно развитие. Наистина съм доволна, че влияят изцяло на развитието на детето“. 

Увеличават се говорните проблеми на децата, защото все по-малко е живото общуване на родителите с тях, споделя логопедът Катя Чакърова: 

"Смятаме, че личността трябва на всяко ниво да е по-рано – хигиена, гърненце, биберон, езикът идва последен. Първо трябва личността и Азът на детето да се изрази като самообслужване и тогава ще дойде и речта. До голяма степен смятам, че се справяме. Най-добрите и най-успешните ни деца имам, когато родителите са с нас. Процесът е общ“. 

Увеличават се децата генетични увреждания, казва психологът Стела Паунска

"Зачестиха случаите с детски аутизъм. Много често родителите, идвайки тук, търсят подкрепа за консултация защо детето късно проговаря, защо детето не играе с други деца. Тук работим комплексно, като екип". 

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.

Център за деца с увреждания в град Дебелец

Център за деца с увреждания в град Дебелец

Център за деца с увреждания в град Дебелец

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14