На 18 март 2021 г. Генералният съвет на ООН обявява 2022 г. за Международна година на стъклото, за да отбележи значението му за напредъка на човешката цивилизация, за устойчивостта на човешките общности и потенциала му за решаване на актуални глобални проблеми. Едно от направленията по отбелязването е свързано с ролята на музеите в презентирането и съхранението на стъклото като културна ценност.
Посетителите ще видят стъклото във всичките му форми - от буркани за сладко, дамаджани за вино и ракия, фотографски плаки и аптекарски шишета до фантастични ювелирни изработки на кани, фруктиери и сервизи.
Това са предмети, които разказват за един вълнуващ свят – този на стъклото, така директорът на музея проф. Николай Ненов представя най-новата експозиция.
"Етнографският ни отдел прави поредна изложба, в която събира истории. Сред предметите може да видите шишенце от суха лимонада, купена пред Айфеловата кула или "пъпчивата" кана от село Семерджиево, с която цялото село се е венчало, всички сватби са били в присъствието на тази кана. Или пък джобното шише за отрова от времето на Калиопа, както и вазата на Емил Гале – многослойна техника от края на 19 век в стил сецесион."
"Ние не искахме да покажем просто колекциите – тип каталожна изложба, а наистина да разкажем истории, да разкажем как стъклото се вписва в живота на човека, как го променя. Осъзнахме, че съвременният свят би изглеждал много по-различно без стъклото", изтъква етнологът Искра Тодорова, която е подредила експонатите във витрините. По думите ѝ е бил търсен етнографският поглед към стъклото.
Освен за обичайната и по-луксозна употреба на стъклото в бита, изложбата разказва и как се вписва стъклото в архитектурата и как променя градския пейзаж чрез стъклописите.
"За нас дори една счупена лупа, която разказва за историята на фотографа Стефан Балаш е също толкова ценна, колкото и вазата "Гале", защото носи след себе си историята на града", отбелязва Тодорова.
Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..