Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнографски поглед към стъклото в Къщата на Калиопа в Русе

Етнологът Искра Тодорова с вазата на Емил Гале
Снимка: Ася Пенчева

На 18 март 2021 г. Генералният съвет на ООН обявява 2022 г. за Международна година на стъклото, за да отбележи значението му за напредъка на човешката цивилизация, за устойчивостта на човешките общности и потенциала му за решаване на актуални глобални проблеми. Едно от направленията по отбелязването е свързано с ролята на музеите в презентирането и съхранението на стъклото като културна ценност.

Регионалният исторически музей в Русе се включва в инициативата с изложбата "Стъклото - истории и колекции", която през цялата година ще може да бъде разгледана в Музея на градското всекидневие, известен като Къщата на Калиопа.

Посетителите ще видят стъклото във всичките му форми - от буркани за сладко, дамаджани за вино и ракия, фотографски плаки и аптекарски шишета до фантастични ювелирни изработки на кани, фруктиери и сервизи.

Това са предмети, които разказват за един вълнуващ свят – този на стъклото, така директорът на музея проф. Николай Ненов представя най-новата експозиция.

"Етнографският ни отдел прави поредна изложба, в която събира истории. Сред предметите може да видите шишенце от суха лимонада, купена пред Айфеловата кула или "пъпчивата" кана от село Семерджиево, с която цялото село се е венчало, всички сватби са били в присъствието на тази кана. Или пък джобното шише за отрова от времето на Калиопа, както и вазата на Емил Гале – многослойна техника от края на 19 век в стил сецесион."

"Ние не искахме да покажем просто колекциите – тип каталожна изложба, а наистина да разкажем истории, да разкажем как стъклото се вписва в живота на човека, как го променя. Осъзнахме, че съвременният свят би изглеждал много по-различно без стъклото", изтъква етнологът Искра Тодорова, която е подредила експонатите във витрините. По думите ѝ е бил търсен етнографският поглед към стъклото.

Освен за обичайната и по-луксозна употреба на стъклото в бита, изложбата разказва и как се вписва стъклото в архитектурата и как променя градския пейзаж чрез стъклописите.

"За нас дори една счупена лупа, която разказва за историята на фотографа Стефан Балаш е също толкова ценна, колкото и вазата "Гале", защото носи след себе си историята на града", отбелязва Тодорова.

Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52