Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Променят закони заради актуализацията на бюджета

Снимка: Ани Петрова

Средногодишната инфлация ще бъде 11,9%. Това сочат разчетите на Министерството на финансите, на които се базира актуализацията на бюджета от 1 юли. Заради нея се налагат промени в редица закони, като се предвижда поскъпване на тютюневите изделия и връщане на ДДС ставките на бирата и виното, сервирани в заведенията, от 9 на 20 на сто.

При различните видове тютюневи изделия покачването на акциза ще се отрази по различен начин. Неофициално експерти изчисляват, че при електронните цигари, които придобиха много голяма популярност у нас, скокът ще е с около стотинка за грам никотин без ДДС. При класическите цигари поскъпването може да достигне до 20-25 стотинки за кутия. За първи път се въвежда и акциз върху никотиновите течности, като от юли ставката ще е 18 стотинки за милилитър.

Промени се правят и в Закона за ДДС. Както бе заявено, виното и бирата в заведенията вече ще се облагат с 20% ставка, а не с 9% - както се случи като изключение заради Covid кризата. Отново неофициално експерти коментират, че така или иначе това изключение не е довело до поевтиняването им в заведенията, така че потенциално поскъпване би било "спекулация" от страна на ресторантьорите.

По-ниско ДДС ще има за енергоносителите, като мярката е насочена за овладяване на инфлацията по линия на високите цени на природния газ и петрола. При актуализираните разчети на министерството сортът "Брент" ще се движи при цена от сто долара за барел, което е доста над стойностите в настоящата финансова рамка. Инфлационен натиск идва и по линия на храните.

От 1 юли и 1 октомври е заложено очакваното индексиране на пенсиите, за което ще са необходими около 1 милиард и 400 милиона лева.

Заедно с пропуснатите приходи заради по-ниското ДДС при енергоносителите и потенциално малко по-високите постъпления от косвения налог заради заведенията, общият ефект надхвърля милиард и 600 милиона лева за хазната.

Дефицитът ще се запази в настоящото съотношение 4,1 % от брутния вътрешен продукт, но номинално вече ще надхвърля 6 милиарда лева.

Лимитът на новия дълг се покачва с три милиарда лева до 10 милиарда и 300 милиона лева. Причината е, че тази година финансовото министерство ще набере от пазарите необходимата сума за погашения догодина, когато се очаква условията за поeмане на нов дълг да са по-неблагоприятни от настоящите.

Утре актуализацията ще бъде разгледана от социалните партньори, а до края на седмицата - трябва да е внесена за разглеждане в парламента.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14

Джорджеску: Румъния е добре в НАТО и ЕС, но ще преговаряме в наша полза

В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..

публикувано на 01.12.24 в 04:34

БНБ: Основният лихвен процент спада до 3.04% през декември

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка.  Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите.  Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 30.11.24 в 21:48

Жертви на остров Лимнос след силните дъждове

Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата и наводни всичко, съобщават местните власти. В готовност за евакуация поради високото ниво на..

публикувано на 30.11.24 в 21:44
Регионалният премиер на Валенсия Карлос Масон по време на посещението в град Елиана - 10 ноември 2024 г.

Хиляди хора поискаха на протест оставката на премиера на провинция Валенсия

Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с последствията.  Властта във Валенсия е морално и етично неспособна да ръководи възстановяването на..

публикувано на 30.11.24 в 21:30