Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората на Путин" - историята на заграбването на властта от руския президент

Разследващият журналист и бивш кореспондент за Файненшъл таймс в Москва Катрин Белтън разкрива неразказаната история за задкулисните игри на Владимир Путин и групата агенти на КГБ около него в книгата "Хората на Путин".

През 2021 година книгата носи на Белтън награда за защита на човешките права на името на руския адвокат Сергей Магнитски.

"Хората на Путин" излиза през 2020 година. Тя е толкова смайваща, защото, като погледнете списъка на главните действащи лица в нея и влезете в страниците, пълни с имена на хора, ще откриете всички санкционирани сега хора".

Това каза пред БНР Свилен Спасов, създател на поредицата "Власт и отговорност". www.ciela.com

"Има кръг от четири вида хора на Путин. Всеки от тези видове има голяма роля в различни периоди. В периода в Санкт Петербург, докато стане президент, са важни приятелите му от ФСБ/КГБ и криминалният контингент. Когато наближава периодът, в който той влиза в държавната власт в Москна, от голямо значение е кръгът на Борис Елцин. 2004 г. в икономиката на Русия 70% от частната собственост е в ръцете на хора, които са израснали под крилото на Елцин. 2020 г. всичко е преформатирано и 50% е под контрола на хората, които са от кръга на Путин. Това става първо с обезглавяване на медиите в Русия", обясни той.  

Интервюто на Снежана Иванова със Свилен Спасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Катрин Белтън изследва възхода на Путин в обявената за книга на годината от The Economist, Financial Times, New Stateman и The Telegraph - "Хората на Путин". 

Война в Украйна. Намеса в американските избори. Спонсориране на крайни политически движения в Европа. Изкупуване на безброй луксозни имоти по света и особено в британската столица, заслужила неласкавото прозвище Лондонград. Корумпиране на демокрацията навсякъде, където е възможно. В последните години управлението на Владимир Путин фокусирано се опитва да създаде нова история и различна реалност за руския народ и да разруши отвътре основите на западните демократични институции.

Но как стана така, че малка група от КГБ успя да задържи позиции при разпадането на Съветския съюз, да си върне властта, да открадне богатствата на Русия и да ги използва, за да опита да отмъсти за загубата в Студената война?

В "Хората на Путин" разследващата журналистка и бивш кореспондент в Москва Катрин Белтън документира смайващото заграбване на властта и превземането на правосъдната система от страна на Владимир Путин и неговите колеги и приближени. Белтън години наред е имала вътрешен достъп до ключови фигури в периода на установяване на Путиновата власт и описва с детайли как новата генерация лоялни олигарси заменя действащите с размах предприемачи от Елциновата ера. Точно тези олигарси след това проникват в САЩ и Европа като проводници на кремълското влияние.

Резултатът е страховит реванш за КГБ – история, започнала сред разпадането на Съветския съюз, когато умело изградена мрежа от оперативни агенти присвоява милиарди долари от икономиката на глобалната суперсила, които след това са използвани, за да бъде върната обратно властта в ръцете на службите; за заграбване на могъщи предприятия; за смазване на всеки опозиционен глас; и в крайна сметка за нова атака към Запада, включително и чрез оплитане в мрежите си на един бъдещ американски президент.

От Москва до Лондон, от Швейцария до Бруклин, от Париж до София – навсякъде могат да бъдат открити хората на Путин: приказно богати, наглед недосегаеми, послушни марионетки на властелина на Кремъл.

Днес Катрин Белтън живее в Лондон и в момента работи като разследващ кореспондент на Ройтерс със седалище в Лондон.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00