Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Индекс на болниците": Ръст на броя лечебни заведения за онкозаболявания, но по-малко палиативни грижи

В пъти се увеличават средствата за онколекарства, въпреки че смъртността расте

| обновено на 07.06.22 в 17:37
Снимка: Pixabay

Смъртността от онкологични заболявания не спира да се увеличава, въпреки че само за последните години броят на болниците за лечение на такива заболявания и разходите за лекарства са се увеличили в пъти. Това показва анализ, изготвен от инициативата "Индекс на болниците", обяви нейният съучредител - социологът Първан Симеонов.

Лечебните заведения за онкологични заболявания от 16 са станали 42 за периода от 2015-а до 2021 година, посочи Симеонов. Не повече от десет от тези 42 лечебни заведения имат реална работа със сериозни онкологични случаи. Не повече от девет са тези, през които в годината са минали над 2000 пациенти, а в шест - под 200 пациенти:

"Ако например погледнете лекарствената терапия, тук става дума за химиотерапията, за иновативните таргетни терапии, имунотерапии и така нататък - ще видите, че съществуват нещо като не повече от 10 лечебни заведения, които имат реална работа със сериозни онкологични заболявания".

В пъти се увеличават средствата за лекарства за онкоболни, въпреки че смъртността расте, подчерта още Първан Симеонов.

Средствата за онколекарства са 246 млн. лева през 2015 г. и 708 млн. лева - през 2021 г., с отстъпките - 571 млн. лева. Социологът посочи, че през 2012 г. от онкологични заболявания са починали 17 900 души, а през 2020 – 19 300 души.

Лошото и недружелюбно отношение изтъкват пациентите като един от проблемите, които обобщи д-р Станимир Хасърджиев, директор на Националната пациентска организация. Той представи данните от анкета на тема - какво тежи на пациента с онкологично заболяване

"Основно хората са недоволни заради това, че липсват скринингови профилактични програми, които ранно да диагностицират заболяванията. Липсва индивидуалният подход при лечението на пациентите, мултидисциплинарните екипи, психологическата помощ".

Пациентите не знаят лекуват ли се по световни стандарти и как сами да подпомогнат собственото си лечение, каза още д-р Хасърджиев.

Доцент д-р Димитър Калев, председател на Съвместната онкологична национална мрежа, посочи, че онкологията у нас няма съвременна организация и ѝ липсват европейски модели.

"Индекс на болниците" е съвместна инициатива на "Галъп интернешънъл болкан" и специализирания сайт clinica.bg.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за 3 системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители на..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница. Продължава натискът от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 милиона евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха двамата министри на миграцията Плеврис и на търговския флот Кикилиас. Изпълнението на тази програма включва..

публикувано на 25.07.25 в 11:26

Частичното бедствено положение остава в Средец заради пожара в склад за пластмаса

Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха.  Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..

публикувано на 25.07.25 в 11:25
Васил Пандов

Васил Пандов: Увеличението на заплатите на медицински работници с 10% е скандално

Мисля, че трябва да се намери разум. Увеличението с 10% е скандално и по още една причина. Получих данни от МЗ, какви са брутните заплати в държавни и общински болници към края на март т. г. На млад лекар е към 3400 лв., на сестра 2900 лв. Това, което предлагат управляващите, добре са го сметнали, че вече се плаща и че няма да има увеличение ли ще..

публикувано на 25.07.25 в 11:11

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа, като се съобщава за престрелки на 12 места, съобщи тайландски военен говорител. Тайландските военни обвиниха Камбоджа, че използва оръжия с голям обсег, за да нанася удари в граждански райони. Те определиха камбоджанските атаки като "варварски действия", които отнемат безмислено..

публикувано на 25.07.25 в 11:00

От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за продажба на държавни имоти

От "Възраждане" внесоха в Народното събрание проект на решение за петгодишен мораториум върху изпълнението на правителствената Програма за продажба на имоти - държавна собственост. В проекта се настоява да бъдат прекратени и вече започнали процедури за продажба. Парламентарната инициатива идва в отговор на приетите снощи на първо..

публикувано на 25.07.25 в 10:52