Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руските части контролират Метьолкине край Северодонецк

| обновено на 19.06.22 в 19:57
Украински войници в Северодонецк, Източна Украйна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските военни и медии съобщават за големи успехи на фронта в Източна Украйна.
Според агенция ТАСС множество украински войници са се предали в плен в селището Метьолкине, източно от Северодонецк. Самият град все още не е напълно завладян.
Говорителят на руското военно министерство Игор Конашенков твърди, че няколко генерали и офицери от генералния щаб на украинската армия са били убити при ракетен удар по команден център в Днепропетровска област в Централна Украйна.
Украинските войски обаче имат успех в Запорожка област и твърдят, че са напреднали с 10 километра към окупирания град Мелитопол.
Украинските въоръжени сили съобщиха, че в хода на боевете в Донбас са отблъснали атаки на руските войски, които са се опитали да завземат южните подстъпи на градовете Лисичанск и Северодонецк.
В самия Лисичанск има много разрушения, а по-голямата част от Северодонецк е в руски ръце.
Двата града са последната опора на украинската власт в Луганска област. Завладяването на тази и съседната Донецка област е една от основните цели, които бяха обявени от Кремъл при започването на войната преди четири месеца.

Управителят на Луганска област Серхий Хайдай призна, че руските сили контролират основна част от Северодонецк, но не и целия град. 

Според вашингтонския Институт за изследване на войната, руската армия вероятно ще е в състояние да наложи пълен контрол през следващите седмици, но с цената на струпването на големи военни сили в този сравнително малък район.

Руските части са превзели селището Метьолкине, недалеч от Северодонецк. Атакуван е бил и команден център на украинската армия в Днепропетровска област, като са причинени сериозни щети, съобщиха от руското министерство на отбраната. Ракетни удари са нанесени срещу завод за ремонт на танкове в Харков. 

Обстановката в този район също се усложнява. Руските сили се опитват да се приближат към града, за да могат отново да го подложат на обстрел, посочи украински представител.

Съобщава се за ракетни атаки и в Одеска област.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви след вчерашното си посещение в Николаев и Одеса:

"Няма да предадем юга на никого. Ще си върнем всичко, което ни принадлежи. Морето ще бъде украинско е безопасно."

Двама висши командири на украинските части, защитавали комплекса "Азовстал" в Мариупол, са били прехвърлени в Русия, за да бъдат разследвани, съобщи ТАСС. Неясна остава съдбата на стотици бойци, пленени от руските сили през май след края на обсадата.

Ракетни удари са нанесени срещу завод за ремонт на танкове в Харков. Обстановката в този район също се усложнява. От украинска страна се съобщава за ракетни атаки и в Одеска област. 

Войната на Русия в Украйна може да трае години, прогнозира генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той призова да не намалява подкрепата за Киев, независимо от размера на разходите. 

По-рано днес беше съобщено, че 3 руски ракети са унищожили склад за гориво в източния украински град Новомосковск. Пострадали са 11 души. Новомосковск се намира на североизток от областния център Днипро. По-рано губернаторът на Луганска област Серхий Хайдай обяви, че Русия изпраща огромен брой резервисти в Северодонецк, за да се опита да установи контрол върху града.

Полша е предала на Украйна съвременно 155-мм артилерийско оръжие - самоходни гаубици, информира "Укринформ".

Украинските военни съобщиха, че руските сили извършват обстрел в районите на Лисичанск, Боровское и Устиновка. В доклада се посочва още, че продължават сраженията за пълен контрол над Северодонецк. Представител на украинското вътрешно министерство съобщи, че ситуацията на север от Харков е доста трудна, тъй като руските сили се опитват да се доближат, за да обстрелват града отново.

От вчера е в сила забрана за транзитен превоз през Литва към руския анклав Калининград на стоки, обект на санкции от Европейския съюз. Сред тях са въглища, метали, строителни материали и високи технологии. Регионалният губернатор на Калининград Антон Алиханов призова населението да не се поддава на паника, защото два кораба вече превозват стоки от Санкт Петербург, а още седем ще се включат в маршрута до края на годината.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по ваксините в САЩ спря препоръките за ежегодна Covid ваксинация

Консултативната комисия по ваксините в САЩ взе решение да спре да препоръчва всички възрастни да се ваксинират ежегодно срещу Covid-19. Досега препоръчителната ваксинация срещу Covid-19 беше официално одобрена за повечето американци . Американските медии припомнят, че министърът на здравеопазването Робърт Кенеди-младши уволни всички 17 членове на..

публикувано на 20.09.25 в 09:25
Цветан Димитров - производител на прочутото зелено сирене

Празник на домашните сирена в село Черни Вит

В тетевенското село Черни Вит днес за пета поредна година се организира празник на домашните сирена .  Празникът на домашните сирена в Черни Вит е едно от тези събития, които съчетават традицията с иновацията по много уникален начин. Идеята на Цветан Димитров да запази и популяризира тези сирена не само заради тяхната история, но и заради..

публикувано на 20.09.25 в 09:05

Дни на отворените врати във Военната академия в София на 20 и 21 септември

Военната академия "Г. С. Раковски" в София отваря вратите на Комплекса "Царски зали" в рамките на Европейските дни на наследството,  които тази година са на тема "Архитектурно наследство: прозорци към миналото, врати към бъдещето". Предоставен е  свободен достъп за гражданите  да посетят обектите на територията на Академията, която е групов..

публикувано на 20.09.25 в 09:03

Столичната община, граждани и бизнес чистят пл. "Св. Александър Невски" от фасове

Столична община, граждани и бизнес ще чистят пл. "Св. Александър Невски" от фасове днес, съобщиха от пресцентъра на Общината. Столичният инспекторат призовава всички да почистят около домовете си. Инициативата "София без фасове" ще се състои от 10:00 до 12:00 ч. на пл. "Александър Невски". Доброволци, бизнеси и екипи на Столичния инспекторат ще..

публикувано на 20.09.25 в 08:45

ИПИ: За 10 години ръстът на бюджетните разходи за персонал е над 15,6 млрд. лв.

Институтът за пазарна икономика сигнализира за ръст на бюджетните разходи за персонал с над 15,6 милиарда лева за десетилетие. Според анализа, изготвен от неправителствената организация, това е нарастване от 3,2 пъти. Над половината от допълнителните средства - малко над 8 милиарда лева, са натрупани само в последните три години. "В бюджета за 2025 г...

публикувано на 20.09.25 в 08:21

Полша вдигна по тревога бойни самолети, след като Русия започна удари срещу Украйна

Полски и съюзнически самолети бяха вдигнати във въздуха рано днес, за да гарантират безопасността на полското въздушно пространство, след като Русия започна въздушни удари срещу западната част на Украйна, близо до границата с Полша, съобщиха въоръжените сили на страната членка на НАТО, предаде Ройтерс. "Полски и съюзнически самолети оперират в нашето..

публикувано на 20.09.25 в 08:03

Над 400 арестувани в рамките на операция срещу нелегалната имиграция в района на Чикаго

Служители на миграционните служби в САЩ съобщиха за над 400 арестувани в рамките на операция в района на Чикаго, започнала преди преди близо две седмици. Асошиейтед прес отбелязва, че това число дава ранна представа за  мащаба на действията срещу незаконната имиграция. Подобни операции бяха стартирани по-рано в Лос Анджелис и Вашингтон...

публикувано на 20.09.25 в 08:00