"Премиерът Кирил Петков винаги е бил последователен по темата "Северна Македония". Вървим към нещо безпрецедентно, защото за първи път Европейската комисия заема страна в спор и това е успех за българската дипломация. Резултатът е, че антибългарската партия в Македония ВМРО-ДПМН проведе огромен митинг и каза, че македонската дипломация се е провалила, че предложението от френското председателство не е добро за Македония. Това показва, че сме си свършили работата. Работата ни е спорът да не бъде между България и Северна Македония, а между Северна Македония и Европа".
Това каза пред БНР Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната".
Той посочи, че е важно българските интереси да бъдат защитени:
"Българският интерес е да подкрепим френското предложение, защото Европа ще следи дали се изпълняват ангажиментите. Северна Македония няма да може да отвори нито една преговорна глава, ако не изпълни нашите искания, включително да промени конституцията си".
В предаването "12+3" Ананиев коментира и темата за вота на недоверие:
"Надявам се, че народните представители могат да оценят кризата, в която се намира България. Ако има служебен кабинет без работещ парламент, това не е добре нито за гражданите, нито за бизнеса... Не е проблем да има избори, но въпросът е дали днес те са добър вариант за България. Дори и да мине вотът на недоверие, ПП ще се опита да състави отново кабинет. Дори и да не направим, ще се явим на избори".
И изрази притеснение от кампания за премахване на машинното гласуване.
Интервюто с Настимир Ананиев можете да чуете в звуковия файл.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..