Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Димитров, ДБ: България трябва да привлича качествена работна сила

Има ли шанс да минат законодателни промени за "синята карта"?

Добромир Иванов, Българската стартъп асоциация: "Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри

Снимка: consilium.europa.eu

На фона на политическите турбуленции, в парламента вече са предлагани промени в Закона за трудовата миграция. Предложенията са насочени към по-лесното привличане на висококвалифицирани специалисти от държави извън ЕС. Предложенията имаха своите аргументи и преди нахлуването на Русия в Украйна, но конфликтът добави и нови.

Т.нар. „синя карта“ ще може да се получава и от лица ползващи се със статут на временна или международна закрила. Заради войната в Украйна много международни компании предложиха преместването на висококвалифицираните си специалисти в държави от ЕС.

Случаят на Александър от Харков е такъв. Той работи за международна компания, която е преместила свои служители и в България преди войната. Така Александър се оказал тук ден преди началото на руското нахлуване.

"IT секторът се развива бързо. Компанията, за която работя, купи офиси в Полша, в Румъния. Те имат голям опит с откриването на офиси в други държави и с привличането на ITспециалисти. Работата от вкъщи също. Аз не съм турист, работя в България за чужда компания", разказва Александър.

Има малко бюрокрация по отношение на оформянето на договорите. Това трябва да става прозрачно, да бъде минимално затруднено, да е лесно оформянето на документите, тълкуването на законите, придобиването на различни разрешения, които са нужни, смята украинският специалист.

"С никакви проблеми не се сблъсках, докато уреждах работата си тук."

С новото законодателство опитът на притежателя на „синя карта“ ще бъде признат, дори и да няма диплома за висше образование. Ще се улеснят и командироването, повишаването в длъжност, смяната на работодател и пътуването в Европейския съюз.

Притежателят на „синя карта“ ще може да присъедини и членовете на семейството си и едновременно да кандидатстват за разрешение за пребиваване. Сроковете за кандидатстване ще са съкратени, а документите ще може да се издават и по електронен път.

Снимка: архив, БНР

Идеите за привличане на висококвалифицирани специалисти съществуваха и преди конфликта в Украйна. Желанието на ЕС беше да наеме повече квалифицирани специалисти, не само в IT сферата. Данните от 2015-а показват, че България е издала едва 61 сини карти, през 2019 – 706. Статистиката на Евростат се движи между 115 и 268 издадени карти впериода 2016-та- 2019-та година и то основно заради тромавата процедура.

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, се надява процедурата да промени тази статистика. Той акцентира върху новия контекст на засилена конкуренция в коя от европейските държави да бъдат насочени специалисти, които дори не са от конфликтните зони.

"ЕС го реши този въпрос за украинците, които са навсякъде. Има много хора, които са от други засегнати пряко или косвено държави – от самата Русия, Беларус, Молдова, Грузия, които се опитват да се махнат от тези държави", коментира той. По думите му дни след войната полското законодателство вече е улеснявало достъпа за бизнес за висококвалифицирани кадри.

"Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри, категоричен е Добромир Иванов.

Промените за „синята карта“ вече са в парламентарните комисии.

Мартин Димитров  Снимка: БГНЕС

Мартин Димитров от ДБ, които са вносители на законопроекта, обяснява, че въпреки несигурната политическа ситуация, той ще направи всичко възможно да бъде приет.

"Защото България трябва да привлича качествена работна сила. Законопроектът ще направи България по-конкурентна в сравнителен план с други страни, които се опитват да привличат образовани и подготвени  кадри."

От мандатоносителя ПП загатнаха, че готвят свои предложения, но няма  да ги обявят поне до следващата седмица.

Добромир Иванов от Българската стартъп асоциация изтъква, че въпреки трудностите интересът на висококвалифицирани специалисти към България остава

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05