"Българската дипломация си свърши работата в Европа, но политиците ни се провалиха у дома. България е напът да пропусне може би най-добрата възможност да си осигури гаранции от ЕС в спора с Република Северна Македония заради вътрешнополитически аргументи, партийни сметки и прехвърляне на отговорността, като не успя своевременно да подкрепи документите, предложени от Европейския съюз".
Коментарът пред БНР направи дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения и бивш заместник-министър на външните работи.
Според него България евентуално ще подкрепи постфактум текстове, за чието запазване ще трябва тепърва отново да се бори:
"Това все пак би прехвърлило вече основният дебат по оста Брюксел-Скопие, а не София-Скопие, както беше досега".
Дипломатът подчерта, че България ще има думата на всеки етап от преговорите на РСМ с ЕС.
"Страната ни трябва да се произнесе по френското предложение. Нормалната процедура е Министерския съвет да представи предложенията за гласуване в парламента и НС да се произнесе по тях. ... България трябва да се опита в рамките на Срещата на върха в Брюксел, която тече днес и утре, предложението да остане на масата и занапред, т.е. то да не бъде оттегляно и променяно. Защото в този си вид то е актуално да края на Френското председателство, което е до края на юни", обясни Любомир Кючуков.
Той поясни, че ако утре това френско предложение бъде подкрепено от ЕС и това стане преговорната рамка, тогава вече ЕС ще преговаря с РСМ за одобряването на тази преговорна рамка:
"Тогава вече натискът се прехвърля по посока Скопие, а не по посока София".
Кючуков прогнозира, че френското предложение ще бъде одобрено то Народното събрание, но допусна:
"Както по този проблем падна правителството в София, няма да е изненадващо, ако и в Скопие кабинетът на Димитър Ковачевски падне, което допълнително ще усложни намирането на решение"
Интервюто на Людмила Железова с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Израел обяви спиране на военните операции за 10 часа на ден в части от Газа и нови коридори за помощ. Йордания и Обединените арабски емирства доставиха помощи по въздуха в анклава, чието население гладува. Днес в Ню Йорк ще се проведе конференция на високо равнище на ООН, посветена на израелско-палестинския конфликт. Израел е изправен пред..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" излизат на нов национален протест и призовават хората да се включат, за да подкрепят всички съсловия от здравната система. Демонстрацията ще се проведе тази вечер пред Народното събрание в София. Поканени за участие са и депутатите. След заявката на управляващите, че до 28 юли ще бъде решен..
Над 200 пожара са възникнали в страната, по данните за изминалото денонощие, съобщи снощи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. В 1 ч. тази нощ се е появил нов пожар - близо до севлиевското село Душево. Огънят е локализиран. Поради силен вятър в района пожарът в..
САЩ и Европейският съюз постигнаха рамково споразумение, с което уредиха търговския спор помежду им и предотвратиха потенциална търговска война. Съгласно споразумението, което беше обявено в неделя на луксозното голф игрище на Тръмп в Западна Шотландия, след едночасова среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, по-голямата..
Продължава официалното посещение на премиерът Росен Желязков в Молдова. Днес той ще разговаря в столицата Кишинев с президента на страната Мая Санду и с председателя на парламента Игор Гросу. В знак на почит премиерът ще поднесе цветя пред паметника на националният молдовски герой Стефан Велики. Росен Желязков: От догодина ще предложим..
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обявиха американският президент Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с в Шотландия. Разговорът е продължил един час, а след него и двамата лидери определиха споразумението като "изгодно". "Европейският съюз се..
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия. До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..