Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел използват клоуни при обучението в училище

В 79 училища в страната вече има педагогически клоуни

Снимка: личен архив

Не в една област Израел е първа в света. Обикновено е водеща в медицината, компютърните технологии, оръжейната промишленост или пустинното селско стопанство. Дали и в просветата има области, в които еврейската държава е първопроходец. Оказа се, че това са педагогическите клоуни.

Огромна изложбена палата в Йерусалим бе събрала водещи педагози на страната, с постижения както в областта на преподаването, така и на възпитанието. И насред строгите облекла на учителите, които демонстрираха своя опит, имаше няколко цветни, дори комични, фигури. Това бяха педагогическите клоуни. Израел е първата държава в света, където освен на психолози и възпитатели, разчитат на необичайния подход на палячовците за разрешаване на конфликти в училище, за приобщаване на децата към колектива, за подпомагане на първите стъпки на млади педагози, които за пръв път влизат в час не като ученици.

"Бях медицински клоун в детското отделение на най-голямата психиатрична болница. Част от задачите ми бяха да накарам децата да пият лекарствата. Тогава си помислих, че ако на малчуганите се помогне още докато ходят на училище или детска градина, когато са в семействата си, да умеят да са дистанцират от негативните влияния, те просто могат да не стигат до болницата. Не говоря за другите лечебни заведения , но точно за психиатрията. Започнах с няколко училища, които ми повярваха. Стана ми ясно, че педагогическите клоуни трябва да са две различни групи. Едните да подпомагат учебния процес, наричам ги за кратко обучаващи. А другите- за помощ при възпитателната работа и решаване на конфликти от всякакъв вид. Не може да не сте забелязали клоуна на кокили. Той хвърля в ръцете ви топче и щом го уловите казва дума на иврит или на английски. Вие трябва да кажете превода съответно на английски или на иврит. Който успее в рамките на 10 секунди, получава шоколадче. Това е представител на обуващите клоуни. Обикновено в клас два типа ученици развалят дисциплината: най-умните, на които не им е интересно толкова дълго да им обясняват нещо, което са схванали веднага и изоставащите, които не могат да разберат достатъчно бързо материала. Често в училищата правят специална паралелка за напреднали по дадена дисциплина. С изоставащите не е така. Тогава се „появява“ обучаващия клоун. Той се вглежда в очите на децата, които по-бавно схващат и задава на учителя допълнителни въпроси върху преподавания материал. Така другите деца не се нахвърлят над изоставащия, който ги „бави“. Клоунът се прави на недочул или не доразбрал, докато всички не усвоят материала", каза за БНР Талия Сафра, директор на Центъра за педагогически клоуни към израелското министерство на просветата.
Снимка: личен архив

В 79 училища в страната вече има педагогически клоуни. Те помагат на деца на възраст от 5 -18 г. В края на всяка учебна година директорите на училищата ги атестират. От това зависи дали ще имат финансиране за следващата година.

"Най-големият ни принос е в областта на социалната комуникации и разрешаване на емоционални проблеми. Списък на деца и техните проблеми получаваме от педагогическия съветник в училището. От нас зависи, обаче, как да помогнем в решаването им, но игриво, с усмивка. Например в едно училище имаше дете, което много са страхуваше от бабаитите в класа. То почти не говореше и дори не гледаше никого в очите. Решихме да направим игра с балони. След като надухме разноцветни балони предложихме детето да определи през кой от балоните най-добре се виждат очите на другарчетата му. Освен приятелите, то трябваше да погледне в очите на тези, от които се страхуваше. Формално гледаше през балона. Мисля, че успяхме да му помогнем да преодолее страха си. На друго място, заедно с връстниците си, учеше дете със специални нужди. Децата понякога са жестоки. Бяха започнали да го имитират и да му се присмиват. Направихме игра, в която се изискваше умения, каквито детето -инвалид имаше, а другите-не. Помогнахме за изграждане на авторитет", допълни за "Хоризонт" Талия Сафра.

Тя обясни, че сред най-трудните казуси е бил този да се отделят деца от компанията на свои криминално проявени приятели, които не ходят на училище или от семейната среда, ако има хора, които са в конфликт със закона.

"Правихме всичко да им намерим приятели в училището, които да уважават повече от престъпниците. А дори привлякохме един от застрашените ученици в нашата команда. А той има качества: много е находчив и остроумен, бързо и удачно реагира във всяка ситуация. Случвало ни се е безпомощният в класа да е учителят. Ние влизахме с него на уроците му, за да променим атмосферата в класа и да заинтересуваме децата от предмета, да им посочим как интересни могат да бъдат часовете с този учител. Имаме своя скала за оценяване на направеното, особено при възпитателните клоуни. Забелязваме как децата ни чакат и това е най-високото признание за труда ни".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32