Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успокояването на пазара ще го предпази от сътресения

Очаква се охлаждане на страстите на имотния пазар

Стойността на жилищата продължава да расте, но намаляват стихийните инвестиции, забавя се ипотечното кредитиране

Снимка: Добромир Видев

Стабилност на пазара на недвижими имоти и по-голяма прогнозируемост до края на годината очакват брокери на жилищни имоти. Според тях се върви към стопиране на стихийите инвестиции, повече планиране от страна на купувачите и по-ниски обороти, които експертите отчитат като здравословни за пазара.

Активността на пазара на недвижими имоти през последните две години в последните месеци започва да се овладява. Нездравият инвестиционен порив при част от клиентите се обуздава, за сметка на здравия разум. И купувачи, и продавачи подхождат по-балансирано и с по-здрава преценка в решенията за поведението си на пазара, казва Изабела Клисарска, управител на една от големите брокерски компании.

"Надпревара за покупка на даден имот, изключително ограничено предлагане откъм качествени и стойностни имоти, за всеки от които да има повече от един потенциален интерес, необходимост от реакция в рамките на часове – това за мен са индикации за ненормално действащ пазар. Успокояването, което лека-полека започваме да усещаме, има потенциал да стабилизира всичко това, за да нямаме резки сътресения, каквито в не толкова далечното минало са се случвали."

Пазарът на жилищни имоти се стабилизира и след първоначалния стрес от войната в Украйна. Инвеститорите решиха проблема си с поскъпналите материали, някои - за сметка на ревизирани цени по вече сключени договори, други - с моментно оттегляне на новите оферти от пазара, с цел остойностяване на реалните разходи, но замразени обекти на етап строителство няма. Въпреки това, притеснени купувачи, залагайки "на сигурно", погледнаха отново към старото строителство:

По-младите купувачи с добри доходи се ориентират повече към новото строителство  Снимка: БГНЕС

Изабела Клисарска потвърждава интереса както към панелното строителство, така и към старото тухлено строителство. Сред предимствата тя открои площите и формата на помещенията.

По-младите купувачи с добри доходи обаче търсят повече ново строителство, в по-напреднал етап или с рисковете преди завършването на грубия строеж.

Стойността на жилищата продължава да расте, въпреки новите тенденции и пресяването на необузданите инвеститори от купувачите в нужда.

С 15% е нараснала средната цена от началото на годината в сравнение със същия период на миналата. За София средната цена за 2021 г. е 1500 евро на квадрат, докато към настоящия момент цената се покачва до  1600-1700 евро.

Забавя се и темпът на ипотечно кредитиране, заради ръста на инфлацията и очакваното поскъпване на кредитите.

"Започват хората вече да преосмислят особено инвестиционните си намерения. Имаме включително купувачи, които след процес, тръгнал в посока покупка, започват да се преориентират временно към търсене под наем с оглед на несигурността, която те виждат в своите доходи като стойност на парите, които получават."

Клисарска прогнозира охлаждане на страстите на имотния пазар, което да не предизвика резки промени и катаклизми във функционирането му.

"Защото пазарът в последните две години не беше логичен."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41